in ,

Notizen aus der Bürgerschaft

Parlamentodan Notlar

Der Hamburger Senat hat angekündigt, einen Härtefallfonds in Höhe von 15 Millionen Euro aufzusetzen, um Energiesperren abzuwenden.

Aktuelle Stunde zur Senatsumbildung

In der aktuellen Stunde debattierte die Bürgerschaft zur Senatsumbildung in der Wirtschaftsbehörde. Mit Wirtschaftssenator Michael Westhagemann verlässt ein angesehener Wirtschaftsfachmann aus persönlichen Gründen den Senat. Seine Verdienste um den Wirtschaftsstandort Hamburgs sind groß und werden die Weiterentwicklung der wettbewerbsfähigen und nachhaltigen Wirtschaft noch über Jahre prägen. Gemeinsam mit dem Ersten Bürgermeister Peter Tschentscher hat Westhagemann den Plan einer innovativen und nachhaltigen Wasserstoffwirtschaft vorangetrieben.

Hamburg bringt Härtefallfonds zur Vermeidung von Energiesperren auf den Weg

Der Hamburger Senat hat angekündigt, einen Härtefallfonds in Höhe von 15 Millionen Euro aufzusetzen, um Energiesperren abzuwenden. Haushalte, denen eine solche Sperre droht, und die keine anderen Sozialleistungen beziehen, werden damit vor der Abschaltung durch ihren Stromanbieter geschützt. Mit dem geschaffenen Härtefallfonds ergänzt der Senat Maßnahmen, die die Regierungsfraktionen mit einem Bürgerschaftsantrag zur Vermeidung von Energiesperren bereits eingeleitet hatten. Die Maßnahme fügt sich in das 125 Millionen Euro schwere Entlastungspaket des Hamburger Senats und die von der Bundesregierung beschlossenen Soforthilfen für Gas und Wärme ein. Der Start des Härtefallfonds und die geltenden Bedingungen sind gut erklärt unter www.hamburg.de/haertefallfonds zu finden.

Gesundheit und Pflege für alle

Die Gesundheit der Hamburger:innen zu schützen und den Zugang zu exzellenter medizinischer Versorgung im Krankheitsfall durch hohe Investitionen in die Krankenhäuser und die Erprobung neuer Versorgungsformen abzusichern, sind wichtige Ziele der Regierungskoalition. Mit einem Haushaltsantrag sollen darüber hinaus Akzente bei der Pflege und der Verstärkung der Gesundheitsförderung durch Information und Bildung gesetzt. Mit der Gesundheitsaufklärung durch das Projekt ‚Migranten für Migranten‘ (MiMi) soll zudem erforderliche und erfolgreiche Ansätze zur Erreichung besonderer Zielgruppen mit Gesundheitsinformationen ausgebaut werden.

Kampf gegen Armut: Digitaler Sozialbericht für zielgenaue Maßnahmen

Um die sozialen Herausforderungen anzugehen, sind umfassende Daten notwendig, welche zukünftig alle zwei Jahre in einem digitalen Bericht zur sozialen Lage in Hamburg veröffentlicht werden. Hierfür brachten die Regierungsfraktionen einen Zusatzantrag in die Bürgerschaftssitzung ein. Datenquellen sollen weiterentwickelt, kombiniert und transparent dargestellt werden, um mit gezielten Maßnahmen die soziale Infrastruktur zu erweitern. Der digitale Sozialbericht wird vorhandene statistische Instrumente zusammenführen, Informationen bündeln und diese so allen Interessierten leichter zugänglich machen.


Aktüalite Saatinde konu senatodaki değişiklik

Parlamento oturumunun Aktüalite Saatinde ekonomi senatörlüğünde yapılan değişiklik konu edildi. Branştaki uzmanlığıyla bilinen Ekonomi Senatörü Michael Westhagemann’in özel nedenlerden dolayı senatörlükten ayrılacağı açıklandı. Westhagemann’ın önemli bir uluslararası ticaret ve ekonomi merkezi olarak Hamburg’un gelişmesinde ve şehrin rekabet ve sürdürebilirlik ekonomideki ileri adımlarında, yıllarca hafızalarda kalacak büyük rol oynadığına işaret edildi. Kendisinin, Hamburg Birinci Belediye Başkanı Peter Tschentscher ile işbirliği içinde, yenilikçi ve sürdürebilirlik hidrojen enerjisi ekonomisini planlı bir şekilde öne taşıdığı ifade edildi.

Enerji ikmali kesintisine yer vermemek için 15 milyon euroluk acil yardım fonu

Hamburg Senatosu 15 milyon euro hacminde bir acil yardım fonu oluşturarak, hanelerde enerji ikmali kesintisinin önüne geçileceğini açıkladı. Acil yardım fonunun ödeme sıkıntısı yaşayan ve herhangi bir sosyal veya devlet yardımı almayan hanelere, elektrik gibi enerji ikmalinin kesilme tehlikesinde, devreye gireceği açıklandı. Yeni acil yardım fonu ile senato, daha önce hükümet partilerinin, parlamentoya sunduğu ve kabul edilen “hanelere enerji ikmalinin kısıtlanmaması“ yönündeki önergenin içeriğini genişletiyor. Yeni uygulama senatonun 125 milyon euroluk gaz ve ısı gideri destek paketine ve Federal Hükümetin önlemlerine entegre olarak, hiç bir toplumsal kesimin, enerji gideri artışlarıyla yalnız bırakılmamasını hedefliyor. Fonunun içeriği ve uygulaması hakkında bilgiye www.hamburg.de/haertefallfonds sitesinden erişilebileceğine işaret edildi.

Herkes için sağlık ve bakım hizmetleri

Hamburgluların sağlığını korumak ve hastalık durumunda en üst düzeyde tıbbı bakım hizmeti alabilmelerinin sağlanabilmesi için hastanelere büyük yatırımlarda bulunmak ve farklı bakım şekillerini güvence altına almak, hükümet koalisyonunun en önemli hedefleri arasında. Ayrıca bir bütçe önergesiyle, bakım ve sağlık teşviki alanında, bilgilendirme ve eğitim ile önemli hamlelerin güçlendirilmesi planlanıyor. “Göçmenler Göçmenler İçin“ (MiMi) adlı, göçmen kökenlileri, sağlık konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan, uzun yıllardır süren projenin de kapsamı genişletilerek, sağlık bilgilerinin ulaşması gerekli belirli hedef kitlelere etkin şekilde ulaştırılmasının sağlanması öngörülüyor.

Yoksullukla mücadele: Hedefe odaklı önlemler için dijital sosyal rapor hazırlanacak

Toplumsal sosyal görevlerin yerine getirilebilinmesi için kapsamlı veriler gerekli. Hamburg, bunun için şehirdeki sosyal konumla ilgili, iki yılda bir, bir dijital rapor yayınlamayı hedefliyor. Bu yönde bir ek önerge, koalisyon ortakları tarafından parlamentoya sunuldu. Önerge, veri tabanı kaynaklarının geliştirilip, kombine edilerek daha transparan hale getirilmesini ve bu şekilde sosyal altyapıyı genişletmek için alınacak önlemlerin daha yoğun şekilde hedefe odaklanmasını amaçlıyor. Dijital sosyal raporun mevcut istatistiki araçları birleştirerek, bilgileri yoğunlaştıracağı ve böylece ilgililerin yararlanmasını kolaylaştıracağına dikkat çekildi.

Güngör Yilmaz  / Mitglied der Hamburgischen Bürgerschaft

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Büyülü bir patlama ve sonuçları

‘IŞİD üyeleri neden Türkiye’de rahatlıkla ticaret yapabiliyor’