in ,

Beyninde 10 tümör bulunan tutuklu ağırlaşan sağlık durumuna rağmen tahliye edilmiyor

Hastanede tümör tedavisi görürken gözaltına alınıp tutuklanan Özge Özbek, beynindeki tümörün yaşamsal organları tehdit etmesine rağmen tahliye edilmiyor

Kocaeli Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Özge Özbek, ağırlaşan sağlık durumuna rağmen tahliye edilmiyor.

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi olduğu 22 Kasım 2011 tarihinde “örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında 6 yıl yıl 3 ay hapis cezası verilen Özbek, üniversiteyi tamamladıktan sonra Diyarbakır Valiliği’nde Sosyal Hizmetler Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Sonraki yıllarda beyninde oluşan tümör nedeniyle 27 Ekim 2020 tarihinde İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde açık beyin ameliyatı geçiren Özbek, ameliyat sonrası hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK), ailesi tarafından yapılan başvurular sonucunda Bakırköy Kadın Ceza İnfaz Kurumu’na tutuklu bulunan Özbek hakkında 3 ay infaz erteleme kararı verdi.

MA’dan Fırat Can Arslan’ın haberine göre; Özbek, 3 aylık infaz erteleme süresinin ardından yeniden tutuklanarak, bu kez Kocaeli Gebze Kadın Cezaevi’ne konuldu.

Sağlık Bakanlığı Darıca Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu’nun 24 Aralık 2021 tarihli raporunda, Özbek’in cezaevi şartlarında kalmasının uygun olmadığına kanaat getirdi. Ancak İstanbul ATK, Özbek hakkında “cezaevinde kalabilir” raporu düzenledi.

AMELİYAT GEREKİYOR

Geçirdiği açık beyin ameliyatı nedeniyle temel yaşamsal ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan Özbek’in, beynindeki tümörler nedeniyle önümüzdeki süreçte yeniden ameliyat olması gerekiyor.

Daha önce 24 Aralık 2021 tarihinde Özbek hakkında “cezaevinde kalamaz” raporu düzenleyen Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeniden yapılan başvurular sonucunda 9 Haziran tarihindeki ‘Durum Bildirir Raporu’nda, Özbek’in cezaevinde kalabileceğini iddia etti. Hastanenin 2021 yılında düzenlediği raporun 2 yıllık geçerlilik süreci bulunmasına rağmen verilen bu karar, Özbek ailesine göre objektif değil.

DOKTOR: KONTROL ALTINDA TUTULMALI

Bulunduğu cezaevinde sürekli ve şiddetli baş ağrılarının yanı sıra denge kaybı ve tümörlerden dolayı işitme kaybı yaşayan Özbek’in ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Necmettin Pamir de Özbek’in kontrol altında tutulması gerektiğini aktarıyor.

10 BEYİN TİMÖRÜ TESPİT EDİLDİ

Artan ağrıları nedeniyle 21 Kasım’da Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne götürülen Özbek’in, çekilen MR sonuçlarına göre beyninde 10’un üzerinde tümör tespit edildi. Bulunduğu cezaevine tekrar döndükten sonra tümörlerin hızla arttığı gözlemlenirken, bu nedenle sol kulağında yüzde 70’lik bir işitme kaybı oluştu.

Özbek’in sağlık raporlarını inceleyen doktorlar ise bir önce müdahale edilmezse, beyindeki tümörlerin diğer yaşamsal organlara hasar verileceği bilgisini verdi. Özbek’in ailesi de bir an önce infaz erteleme kararı verilmesini istedi.

Gazete Davul

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Weihnachtsbaum für Kinderwünsche

Der Preis der Uhr am Arm von Hülya Avşar war atemberaubend