in , ,

„Hükümet, AİHM’nin kararlarına uymalıdır“

İstanbul Kazım Karabekir Mahallesi Cemevi Başkanı Erdal Ahi

İstanbul Kazım Karabekir Mahallesi Cemevi Başkanı Erdal Ahi

İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından cemevlerinin ziyaret edilmesini değerlendiren İstanbul Kazım Karabekir Mahallesi Cemevi Başkanı Erdal Ahi, hükümetten, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Alevilerle ve cemevleriyle ilgili verdiği kararları uygulamasını istedi. Cemevlerinin hala yasal statülerinin olmadığını belirten Ahi, “İbadetlerimizi özgürce yapmak istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, AİHM kararlarına uymalıdır” dedi.

İstanbul’daki Kazım Karabekir Mahallesi Cemevi Başkanı Erdal Ahi, İçişleri Bakanlığı danışmanının cemevlerini ziyaret etmesine ilişkin PİRHA‘ya açıklamalarda bulundu.

Konuya ilişkin geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da bulunan Şahkulu Sultan Dergâhı’nda basın açıklaması yaptıklarını belirten Ahi, Alevilerin genel taleplerini sıraladıklarını kaydetti.

Ahi, cemevlerinin yasal statüden yoksun olduğunu söylerken; “Biz yasal statüsü istiyoruz. İbadetlerimizi özgürce yapmak istiyoruz. Kimsenin bir başkasının ibadetini, rengini, dinini, ırkını, inancını eleştirmeye hakkı yoktur diye bir söyleyişte bulunduk. Orada Alevi toplumunun gerçekten bir olduğunu, iri olduğunu, diri olduğunu beyan ettik ve umarım kısa süreçte de bu bir ses getirir” diye konuştu.

“AİHM’İN VERDİĞİ KARAR UYGULANMALI”

“Cemevlerimiz yasal statüye kavuşur, devlet, insanlarımızı yok saymaktan vazgeçer, bizleri tanırsa, bütün sıkıntılarımız zaten kendiliğinden çözülecektir. Temennimiz odur” diyen Ahi, şunları kaydetti:

“Onun için destek istiyoruz. Aslında destek derken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bizlere “Alevilik bir inançtır” deyip verdiği o sözü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uygulamasını istiyoruz.
Bütün Avrupa, Aleviliği tanıdı ve pay ayırıyor. Bütün sıkıntılarını gideriyor. Cemevlerinin bütün her şeyini karşılıyor. Biz de bu vatanın evlatlarıyız. Askerlik yapıyoruz, vergi veriyoruz. Hala bizi yok saymaya çalışıyorlar. Kısa bir sürede de bizler tanınmayı istiyoruz. O yüzden bütün Alevi canların, bütün aydın ilerici düşünen insanların Hak ve Hz. Ali yar ve yardımcısı olsun diyorum.”
Cebrail ARSLAN/PİRHA

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Kommission begrüßt Einigung über stärkere Rolle der Europäischen Arzneimittel-Agentur

Bundestagspräsidentin Bas dringt auf rechtzeitige Wahlrechtsreform