in ,

AYM, AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova’nın dosyasını 18 aydır bekletiyor

Avukat İlyas Doğan „Toplanmayan deliller ve birçok eksik inceleme var. AYM’nin hak ihlali kararı verilmesini bekliyoruz”

Nadira Kadirova’nın dosyası hakkında AYM’nin sessizliğine dikkat çeken Avukat İlyas Doğan "Toplanmayan deliller ve birçok eksik inceleme var. AYM'nin hak ihlali kararı verilmesini bekliyoruz” dedi

Anayasa Mahkemesi (AYM), AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova dosyasında 18 aydır kararını açıklamadı.

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde 23 Eylül 2019 tarihinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova ile ilgili yargı süreci ilerlemiyor.

Kadirova’nın şüpheli ölümüne yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma, ölümünden yaklaşık 5 ay sonra, 2 Mart 2020’de takipsizlik kararı verilerek kapatılmıştı. Savcılık kararında, Kadirova’nın olay öncesinde intihara karar verdiği öne sürülmüştü. Kadirova ailesinin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan da savcılığın takipsizlik kararı verdiği soruşturma dosyasını 5 Haziran 2020’de Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. Ancak, AYM tam 18 aydır Kadirova dosyasına ilişkin bir karar açıklamadı.

TÜM SÜREÇLER TAMAMLANDI

BirGün’den İsmail Arı’ya konuşan ve AYM’nin sessizliğine dikkat çeken Prof. Dr. Doğan, “Nadira Kadirova dosyası AYM’de son aşamaya geldi. Çünkü son olarak Adalet Bakanlığı bir savunma yaptı ve ben de bu savunmaya cevap verdim. Şu an itibarıyla AYM’nin atacağı tek adım kararını açıklamaktır. Diğer tüm süreçler tamamlanmış durumda. Ne zaman karar verileceği ve bu kararın ne zaman açıklanacağı da AYM’nin yetki ve takdirinde. Kadirova’nın ölümünün üzerinden iki yıldan fazla zaman geçti, artık kararın gecikmeden verileceğini ümit ediyorum. Olayda bir siyasinin isminin geçmesi, AYM’nin karar vermeyi geciktirmesinde bir etken değildir umarım” ifadelerini kullandı.

‘TOPLANMAYAN DELİLLER VAR’

Yürütülen soruşturmada birçok eksiklik olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Doğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yürütülen soruşturmada toplanmayan deliller ve birçok eksik inceleme var. AYM’nin bu eksiklikleri göreceğini, yeterince incelenme yapılmadığı için bir hak ihlali kararı vereceğini ve davanın yeniden görüleceğini umuyorum. Bizim isteğimiz davanın ülkedeki yargı mekanizmalarıyla çözüme kavuşturulması ama eğer beklentimizin tersi bir durum olursa Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de taşıyacağız.”

KADİROV AİLESİ ADALET BEKLİYOR

Nadira Kadirova’nın abisi Muhammet Ali Kadirov da “Artık yeter. Kardeşimin ölümünün üzerinden tam 2 yıl 2 ay geçti. Şirin Ünal, milletvekili olduğu için mi böyle oluyor? Söyleyecek söz bulamıyorum. Türkiye halkının bize destek olmasını bekliyoruz. Artık adalet yerini bulsun. Kardeşimin ölümüne neden olanlar hak ettikleri cezayı alsın” dedi.

Gazete Davul

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

KAR FISILTILARI

SPIEGEL und STANDARD vereinbaren redaktionelle Kooperation