in , ,

Zırhlı araç ‘Yavaş gidiyordu’

Şırnak Valisi’nden Miraç’ı öldüren zırhlı araç savunması

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan'ın, zırhlı araçla çarparak öldürülen 7 yaşındaki Miraç'ın babası Salih Miroğlu'na, "Araç yavaş gidiyordu” dediği öğrenildi

Şırnak Valisi’nden Miraç’ı öldüren zırhlı araç savunması: Zırhlı araç ‘Yavaş gidiyordu’

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde 3 Eylül’de evinin önünde bisiklet süren 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu, zırhlı aracın çarpmasıyla öldürüldü. Miraç, Kürtlerin yaşadığı kentlerinde zırhlı araçlarla son 13 yılda 20’si çocuk öldürülen en az 40 kişiden biriydi.

Ölümlerin failleri asker ve polisler hakkında açılan davalar cezasızlıkla sonuçlanırken, Miraç’ın faili polisin ifadesi olaydan 3 gün sonra alındı. İdil Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “Ölümlü trafik kazası” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan polis, daha sonra serbest bırakıldı. Olayla ilgili Miroğlu ailesinin ifadesi ise henüz alınmadı.

ZIRHLILAR 7 GÜN 24 SAAT SÜRATLE DEVRİYE ATIYOR

Zırhlı aracın ölümüne neden olduğu Miraç’ın babası Salih Miroğlu, zırhlı araçların 7 gün 24 saat yüksek süratle mahallede devriye attıklarını söyledi.

Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Zeynep Durgut’un haberine göre, Miraç’ın ölümüne neden olan zırhlı aracın da aşırı süratli olduğunun aktarıldığını belirten baba Miroğlu, “Miraç daha yeni 7 yaşına girmişti. Bisikletle bakkala kadar gitmişti. 24 saat boyunca bu araçlar mahallenin içinde hız yaparak geziyorlar. Otoban değil, normal bir yol da değil. Benim çocuğum gitti, başkasının çocuğu gitmesin” ifadelerini kullandı.

11 METRE SAVRULMUŞ

Miroğlu, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın olaydan sonra İdil Devlet Hastanesi’ne gelerek kendisiyle görüştüğünü belirterek, şunları anlattı: “Vali, oğlumun ölümüne neden olan zırhlı araçla ilgili ‘Görüntüsü var ve araç yavaş gidiyor’ dedi. Eğer o araç yavaş gitseydi, benim çocuğumun terliği dama uçmazdı ve 11 metre boyunca sürüklenmezdi. Bisikleti 4 parçaya ayrılmıştı. Eğer dedikleri gibi çocuğa yandan çarpsaydı, yere düşerdi ve çocuk fırlamaz, terliği de dama kadar uçmazdı.”

“Her gün zırhlı araçların mahalleden nasıl geçtiğini kendi gözlerimle görüyorum. Biz evin balkonunu günde 3-4 defa yıkıyoruz. Çünkü hemen toz oluyor. Hepsi bu araçların tozu. Bunlar bir mahallenin içinden geçiyorlar. Günde en az 50 sefer gidip geliyorlar. Gece yarısı sabaha kadar geziyorlar. Niye geziyor? Üstelik bu Miraç’a vuran araç karakola gidiyormuş. Hani deseniz bir olay var, acele etmiş, öyle bir şey de yok. Karakol da mahallenin içinde. Yol da öyle işlek bir yol değil. Mahallenin yoludur. Her bir tarafta çocuklar, yaşlılar var.”

Gazete Davul

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

ID. Drivers Club: zusammen in die elektrische Zukunft

DEUTZ gibt 150 Mio. Euro KfW-Kreditlinie vorzeitig zurück