in ,

TINY HOUSE SATIN ALIRKEN 4 ALTIN KURALA DİKKAT

Tiny House

Türkiye’nin her yerinde hem depreme dayanıklı hem de konforlu ve kalıcı yaşam ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Son dönemlerin gözde akımlarından tiny house'u tercih edenlerin sayısı da çoğalmaya başladı. Bu kapsamda Türkiye'nin ilk Tiny House üreticisi Yako Groups Yönetim Kurulu Başkanı Galip Ölmez, tiny house almadan önce dikkat edilmesi gereken 4 altın kuralı sıraladı…

“ÖNCELİKLE DOĞRU ÜRETİCİ SEÇİLMELİ”

Yako Groups Yönetim Kurulu Başkanı Galip Ölmez, tiny house sahibi olmadan önce dikkat edilmesi gereken 4 altın kuraldan bahsetti:

Standartlarına Uygun Üretilmeli

1- Tiny Houselar Karayolları trafik yönetmeliğine uygun ve yönetmelikte belirtilen standartlara uygun olarak üretilmelidir. Bu standartları şu şekilde ifade edebiliriz; en boyutunun 2,55 metreyi, boy uzunluğunun maksimum 8,5 metreyi, yüksekliğinin yerden 4 m, ağırlığının ise 3 bin 500 kilogramı geçmemesi gerekiyor. Aynı zamanda tiny house’ların O2 belgesine sahip, ruhsatları vardır. Satın alındıktan sonra e-devlet üzerinden “Araçlarım” sekmesinden tiny house’ unuzun plakasını görebilirsiniz.

Konumlandırılacak Arazinin Tipi

  2-Tiny House’ların konumlandırılacağı arazinin tipi oldukça önemlidir. Arazinin imarlı veya    imarsız durumuna bakılmaksızın tiny house’unuzu konumlandırabilirsiniz. Çünku tiny              house’lar bir yapı değil vasıta hüviyetindedir. Arazinin vasfı sit alanı niteliğinde ise kanunlar   gereği konumlandıramazsınız. Ayrıca konumlandıracağınız arazinin kadastral bir yolunun         olması çok önemlidir. Zira üretildikten sonra tiny house’ unuz bu yol üzerinden arazinize         konumlandırılacaktır.

Üretim Gücü ve Malzemesine Dikkat Edilmeli

 3-Tiny house satın alınırken öncelikle doğru üretici seçilmelidir. Üreticinin kurumsallık     yapısı, daha önceki projeleri, üretim tesisi mutlaka incelenmelidir. Daha önce üretmiş olduğu   referanslar talep edilmeli ve bu referanslarla görüşülmeli, mümkünse ziyaret edilmelidir.

İklim Koşulları Göz Önünde Bulundurulmalı

4-Sonuncu kural ise Tiny house’ un konumlandırılacağı iklim koşullarıdır. Konumlanacağı lokasyonun 5 yıllık yağış-nem ortalaması ve 5 yıllık sıcaklık ortalaması inşa edilmeden önce kullanılacak yapı malzemesinin seçiminde büyük önem taşımaktadır. Tiny house’lar konumlanacak arazinin iklim koşullarına uygun malzemelerle üretilmelidir.


 Yako Groups Hakkında:

Yako Groups; turizm, organizasyon, inşaat, otomotiv ve sağlık sektöründe faaliyet gösteren iştirakleri ile kurumsal çizgide faaliyet gösteren bir grup şirketidir. Etik değerleri temel alan yapı, misyon ve vizyona bağlı uzman personeli ve kaliteyi ilke edinen yönetim kadrosu ile yenilikçi, atak, kreatif, organize ve disiplinli olarak çalışmalarını yürütüyor.

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Danke für die Lieder: Stefanie Hertel feiert ihre Dernière bei MAMMA MIA! – und plant bereits ihr Comeback

Körper und Geist auf den Sommer vorbereiten, in ein gesundes Leben eintreten