in ,

Kaan Sekban, 40. yaşını ve yeni kitabını özel bir davetle kutladı

Kitap

Sahnedeki başarısını yazarlık alanına da taşıyan Kaan Sekban, şov dünyasında geçen beş yılının perde arkasını aktardığı Küçük Ünlü Uyumu kitabını ve 40. yaşını Lokanta by Divan’da gerçekleşen özel bir davetle kutladı.

Komedyen Kaan Sekban, 40. yaşını ve yeni kitabı “Küçük Ünlü Uyumu”nu Lokanta by Divan’da gerçekleşen özel bir davetle kutladı. Medya ve sanat dünyasından birçok konuğun ve aralarında Demet Evgar, Demet Akbağ, Selen Öztürk, Cansel Elçin, Defne Samyeli, Leyla Alaton, Metin Hara gibi isimlerin olduğu dostlarının da katıldığı neşeli davette Emir Ersoy ve Orkestrası da sahne aldı. Sekban’ın 40. yaşı vesilesiyle Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) yaptıkları bağışlarla aynı zamanda bir eğitim seferberliğine de imza atan takipçileri, ünlü komedyeni bu özel gecede yalnız bırakmadı. 

On yıllık bankacılık kariyerinden sonra adım attığı sahnelerde beş yılı geride bırakan ve ilk kitabı “Tebrikler Kovuldunuz”da kurumsal hayatın perde arkasını gözler önüne seren Kaan Sekban bu kez şov dünyasına büyüteç tutuyor ve takipçilerini kışkırtıcı bir okumaya davet ediyor. 

Bu muzip ve eğlenceli anlatıda yazarın yolunun kesiştiği “büyük” ve “küçük” pek çok ünlü de kendisine yer buluyor. Kendine has üslubuyla eğlence dünyasının panoramasını sunan Sekban, “ünlü” denilen insan türünün hususiyetlerine, ne derken aslında ne demek istediğine dair de bol kahkahalı ve kışkırtıcı satırlar kaleme alıyor.

90’ların sonu ve 2000’lerin başına tesadüf eden çocukluk ve ilk gençlik yıllarında aklı hep sahnede ya da beyaz camda olan Kaan Sekban, kurumsal yaşamın ardından hayallerini gerçekleştirdikten sonra büyük mutluluklar ve tatmin duyguları tadarken, derin hayal kırıklıkları da yaşıyor. İşte bu sıra dışı yaşamın toptan bir muhasebesini son derece eğlenceli bir üslupla anlatan Küçük Ünlü Uyumu, Sekban’ın öyküsünün fonunda bir ülkenin ve milyonlarca insanın hikâyesini de okura sunuyor.

“Türkiye’de ünlü olmanın kriterler” ve “ünlü türleri” gibi muzip sınıflandırmalarla zenginleşen Küçük Ünlü Uyumu, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda…

Kitap Hakkında

Bir komedyenin bu kadar çok insana ilham olabileceğini kim bilebilirdi? Kaan Sekban, hayalinin peşinden gitmeyi başaran, bunu yaparken insanları doyasıya güldüren, bir yandan da umut aşılayan bir isim. Onun hayatından anekdotlar okurken ünlüsünden ünsüzüne tüm ülkenin çabasına, beklentisine ve kurduğu düşlere de tanıklık edeceksiniz.

Sahnelerin parlayan yıldızı Kaan Sekban, on yıllık kurumsal kariyerinin ardından sahneye çıkış hikâyesini anlattığı ilk kitabı Tebrikler Kovuldunuz’dan sonra bu kez, bir yandan şov dünyasında geçen beş yılının perde arkasını en filtresiz haliyle okurlarına açarken, diğer yandan onları bankacılık yıllarından da çok daha geriye, çocukluğuna doğru samimi ve sansürsüz bir yolculuğa çıkarıyor. Türkiye’nin en büyük sahnelerine uzanan macerasını ve hem ülkenin hem de kendinin sınırlarını nasıl aştığını, yolunun kesiştiği büyük ve küçük ünlüleri de hikâyesinin içine katarak anlatıyor. Muzip ve eğlenceli üslubuyla okuru ilk andan sarıp sarmalayan bu anlatıda “Türkiye’de ünlü olmanın kriterleri” ile “ünlü türleri” de kendisine yer buluyor. Kitabın sonundaki “Ünlü Sözlüğü” ise bu insanların “ne derken aslında ne dedikleri”ne dair alternatif ve kışkırtıcı bir düşünceye davet sunuyor.

“Türkçe bir kelimede düz ünlüden (a, e, ı, i) sonra düz, yuvarlak ünlüden sonra dar yuvarlak (u, ü) veya düz geniş ünlü (a, e) gelirse küçük ünlü uyumu sağlanmış olur. Peki bankacılıktan sonra komedi geldiğinde ne olur? Ne olmaz? Ne olmasa da olur? Ne olmazsa olmaz?”

Yazar Hakkında

Kaan Sekban, 1983’te İstanbul’da doğdu. Konsolos olmak için Siya­set Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okudu, sonra bankacı oldu. Ban­kada kendini parlatmanın yollarını ararken ‘marka yönetimi’ üstüne yüksek lisans yaptı, birkaç yıl sonra kendini yeteri kadar parlatama­yıp istifa etti. Bankacılıktan sonrasına en büyük hayali oyunculuğu koymaya çalışırken komedyen oldu. Bütün bu ‘uyumsuzlukların’ muazzam uyumuyla hayallerinin çok ötesinde geçen rüya gibi beş yılın içine çokça hayal kırıklığı ve ‘fiyasko’ da sığdırdı. Yaptıkları, yapamadıkları, hesaba katmadıkları, hayal bile edemedikleri, yeni tutkuları ve kıtalar ötesi hayallerine doğru attığı insanlık için küçük ama kendisi için kocaman adımlarla hem kendi hem de ülke sınırla­rını aşmaya her zamankinden hevesli 40’ında bir ‘genç’ komedyen…

What do you think?

4.2k Points
Upvote Downvote

Ankara Gençlerbirliği hat seinen Vertrag gekündigt, weil der Fußballer Kurde ist!

Anwältin, die davor gewarnt hat, sich nicht betrügen zu lassen, wegen Betrugs mit Timesharing verhaftet