in , ,

Dünya Çocuk Günü’nde Türkiye raporu

Rapor

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Dünya Çocuk Günü'ne ilişkin rapor yayımladı. Tanrıkulu'nun raporuna göre yılın ilk sekiz ayında 175 çocuk istismara maruz bırakıldı, en az 30 çocuk öldürüldü. Türkiye'de yaşayan çocukların yüzde 6'sı ise yetersiz besleniyor

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 3 Ekim Dünya Çocuk Günü’nde Türkiye’de çocukların durumuna ilişkin rapor yayımladı.

Yayımlanan rapora göre, Türkiye’de yılın ilk sekiz ayında 175 çocuk istismara maruz bırakılırken, en az 30 çocuk da öldürüldü.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler verilerine atıf yapılarak hazırlanan raporda  Türkiye’deki 5 yaş altı çocukların yüzde 1,7’sinin akut yetersiz beslenme, yüzde 6’sının da yetersiz beslenme sorunu yaşadığı kaydedildi.

Raporda BM Dünya Gıda Programının (WFP) bu yılın Haziran Ayı verilerine göre, 82,3 milyon nüfuslu Türkiye’de 14,8 milyon kişi yeterli gıda tüketemiyor.

Ancak, Haziran Ayından sonra BM Dünya Gıda Programının (WFP) “açlık haritası”nda yer alan Türkiye verileri artık görünmüyor. Raporda öne çıkan başlıklar ise şöyle:

Türkiye’ye ilişkin açlık verilerinin “kaldırılması” ya da “görünmemesi” başka bir durumu hatırlatıyor. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü de 2002-2017 arasındaki cinsel istismar verilerini erişime kapatmıştı.

“Ailelerin yüzde 74’ü bebek maması ve bezi almakta zorlanıyor”

Açlık verilerinin görünmemesi, cinsel istismar suçlarına ilişkin verilerin erişime kapatılması AKP’nin son yıllardaki uygulamaları haline geldi.

Açık Alan Derneği girişimiyle kurulan “Derin Yoksulluk Ağı”nın 2022 yılında yayınlanan araştırmaları da çocukların beslenmesi ve sağlığı konusunda dikkat çekici veriler ortaya koyuyor:

İstanbul’da ikamet eden, düzenli geliri olmayan, günlük ve güvencesiz işlerde çalışan 103 hane ile görüşmelerin sonucunda görüşülen ailelerin yüzde 85’i yeterli besine ulaşamıyor.

Ailelerin yüzde 74’ü bebek maması ve bezi almakta zorlanırken, yüzde 21’i hiç alamıyor.

Aileler 0-3 yaş çocuklarını hazır çorba, şekerli su, pirinç lapası gibi besin değeri bu yaş grubu için yeterli olmayan besinlerle beslemek zorunda kalıyor.

2021 sonu itibariyle Türkiye nüfusunun 22.738.300’ü çocuklar oluşturuyor. 0-4 yaş aralığında yaklaşık 6 milyon çocuk bulunuyor…

Yetersiz beslenmeye bağlı çocuklarda boy kısalığı yaygın

Bu oranlara göre, Türkiye’de sadece 0-4 yaş aralığında 350 bin çocuğun bodurluk, 90 bin civarında çocuğun ise ciddi bodurluk sorunu yaşadığı söylenebilir… Bodurluk yaygınlığı çocukların yaşı ile birlikte artış gösteriyor ve 18-23 aylık çocuklarda en yüksek seviyeye ulaşıyor.

Öte yandan zayıflık 1 yaşın altındaki çocuklarda daha yaygın ve 6-8 aylık çocuklarda en yüksek seviyeye çıkıyor.

“1 milyon 738 bin 198 öğrenci okulu bıraktı”

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı, “Gelişim çağındaki çocuklar okulda hiçbir şey yemiyor. Sabah evde kahvaltı yapıyorlar ve tüm gün aç kalıyorlar” dedi.

Artan fiyatların devlet ve özel okullarda kırtasiyeden ulaşıma her alana yansıdığını belirten Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı, “2021-2022 istatistiklerine göre; 1 milyon 738 bin 198 öğrencinin okulu bıraktığını, örgün eğitim dışına çıktığını” vurguladı

“59.284 çocuk cinsel istismara maruz kaldı”

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü 2019 yılında “Ceza Mahkemelerinde TCK Uyarınca Yıl İçinde Açılan Davalardaki Suç ve Sanık Sayıları” Raporunda değişikliğe gitti ve gerekçesi açıklanmayan bu değişiklikle, toplam verilerin altına her bir suç grubundan yargılananlara ilişkin verilerin erişime kapatılmasıyla eski hükümetlerle son 17 yılın karşılaştırmasının olanağı kalmadı.

TÜİK verilerine göre, 2014-2017 yılları arasında 7.466’ı erkek, 51.818’i kız olmak üzere toplam 59.284 çocuk cinsel istismara maruz kalmıştı.

Türkiye’nin 7 Aralık 2011 tarihinde onayladığı ve 2012 yılı Nisan Ayında yürürlüğe giren “Çocukların Cinsel Suistimal ve Cinsel İstismara karşı Korunmasına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (Lanzarote Sözleşmesi)”, devletlere, hüküm giymiş cinsel suç faillerinin bilgilerini kayıt ve muhafaza etme sorumluluğu yüklemekte… Ancak bu yönde bir çalışma olduğuna dair hiçbir emare bulunmuyor.

“720 bin çocuk, işçi olarak çalışıyor”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 12 Haziran’ı “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” olarak kabul ediyor. Örgütün 2020 yılına ilişkin son verilerine göre dünyada toplam 160 milyon çocuk işgücünde yer alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından aynı yıl yayımlanan verilere göre Türkiye’de 5-17 yaş aralığında 720 bin çocuk, işçi olarak çalışıyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre, 2021 yılında Türkiye’de en az 62 çocuk işçi yaşamını yitirdi.

“30 çocuk/genç işçi yaşamını yitirdi”

2013 yılından bu yana ise yaşamını yitiren çocuk işçi sayısı -en az- 556’ya (88 kız ve 468 erkek çocuk) ulaştı.

2022 yılının ilk sekiz ayında ise iş cinayetleri sonucunda 14 yaş ve altında 18 çocuk işçi, 15-17 yaş arasında 30 çocuk/genç işçi yaşamını yitirdi.

Gazete Yolculuk

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

D&R Kitap Fuarı D&R’ın bugüne kadarki en büyük indirim kampanyasıyla başladı

„Vartinis Katliamı faillerinin korunmasına izin vermeyeceğiz“