in , ,

Kara Panter’e 50 Yıl Sonra Özgürlük

Amerika’da 1966-1982 yılları arasında aktif olan devrimci örgüt Kara Panter’in 49 yıldır hapis yatan bir üyesi şartlı tahliye edildi

Amerika'da 1966-1982 yılları arasında aktif olan devrimci örgüt Kara Panter'in 49 yıldır hapis yatan bir üyesi şartlı tahliye edildi

Amerika’da 1966-1982 yılları arasında aktif olan devrimci örgüt Kara Panter’in 49 yıldır hapis yatan bir üyesi şartlı tahliye edildi. New Jersey Yüksek Mahkemesi, 49 yıl önce bir polis memurunu öldürdüğü gerekçesiyle hapis cezası alan Sundiata Acoli’nin günü şartlı tahliyesine karar verdi.

Amerika’da 1966-1982 yılları arasında aktif olan devrimci örgüt Kara Panter’in 49 yıldır hapis yatan bir üyesi şartlı tahliye edildi.New Jersey Yüksek Mahkemesi, 49 yıl önce bir polis memurunu öldürdüğü gerekçesiyle hapis cezası alan Sundiata Acoli’nin günü şartlı tahliyesine karar verdi.

Siyah milliyetçisi ve ırkçılık karşıtı eski Kara Panter Partisi’nin üyelerinden 85 yaşındaki Acoli, 1973’te Werner Foerster adlı bir polisi silahla vurarak öldürdüğü gerekçesiyle bir sonraki yıl müebbet hapis cezası almıştı.

Acoli, Kara Panter’in silahlı kolu olarak kabul edilen Siyahi Kurtuluş Ordusu’ndan Assata ve Malik Shakur’la birlikte New Jersey’de arabayla yolculuk yaparken, aracın ön farlarından biri bozuk olduğu gerekçesiyle polis memurları Foerster ve James Harper tarafından durdurulmuştu.

Daha sonra çıkan silahlı çatışmada Malik Shakur ve Foerster olay yerinde hayatını kaybetmiş, Harper yaralanmış, Acoli ve Assata Shakur ise olay yerinden kaçtıktan sonra yakalanmıştı.

Acoli, Foerster’ın kendisine ateş ettiğini ve kafasını sıyırıp geçen kurşun nedeniyle bilincini kaybettiğini savunmuş, kendisine geldiğinde polisin yanında ölü yattığını fark ettiğini öne sürmüştü.

Assata da polis memurunu kendisinin vurmadığını savunmuştu. Acoli gibi müebbet hapis cezası alan Assata ise 1979’da hapishaneden kaçmıştı. FBI’ın en çok aranan teröristler listesindeki eski Kara Panter üyesinin halen Küba’da yaşadığı düşünülüyor.

Olayda Foerster’ın ölümünden kimin sorumlu olduğu hâlâ netlik kazanmadı.
New Jersey’deki mahkeme, Acoli’nin hapis yattığı sürede „örnek davranışlar“ sergilediğini belirterek 120 farklı programı tamamladığını söyledi.

2016’daki tahliye duruşmasında Acoli, „Yaşanan olaylardan ötürü derin bir pişmanlık duyuyorum. Bunlar çok karışık ve korku dolu zamanlardı“ demişti.

ABD Post

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Apotheker wollen Pharmaziestudium modernisieren

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor