in ,

„I. Hamburg Edebiyatçılar Buluşması“

“Edebiyatçılar Grubu”

Bir süre önce öncelikle Hamburg başta olmak üzere Almanya ve Avrupa çapında kendi yakın ilişkilerinden yola çıkarak yapılan çağrıya hesaplanılandan çok ilgi gösterildi. Tarihsel anlamda büyük bir öneme sahip böylesi bir faaliyeti benzer öncellerinden ayıran en önemli özellik, Hamburg’da ilk defa bu şehirde yaşayan yazarların gerçekleştirecek olması.

Geçen yılın sonralarında Yazar Süleyman Deveci’nin çağrısı ve idaresi altında ile bir araya gelen “Edebiyatçılar Grubu” bu güne kadar hep birlikte bir imza günü ve bir edebiyat etkinliği gerçekleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda iki şair ve bir de yayıncıyı toplantılarında ağırladılar. Şimdilik Hamburg ağırlıklı grupta Yazar Süleyman Deveci’nin dışında, Şair ve Yazar Okan Oruk, Yazar Gülderen Arık ve Yazar İlhami Akter edebiyat çalışmaları konusunda aktif faaliyette bulunuyorlar.

“Edebiyatçılar Grubu”

Düzenli buluşmaların birinde ortaya çıkan “Edebiyatçılar Buluşması” fikri nihayet önümüzdeki ay hayata uyarlanacak ve 11 Haziran’da Hamburg şehri, tarihinde ilk defa bu kadar çok yazar ve edebiyatçıya böylesi bir etkinlikte ev sahipliği yapacak.

I. Hamburg Edebiyatçılar Buluşması”na alfabetik sırayla şu şair, yazar ve edebiyatçılar katılacaklar: Ali Yürekli (Hamburg), Behçet Algan (Hamburg), Dürsaliye Şahan (Londra), Gülderen Arık (Hamburg), Hakan Mertcan (Duisburg), İlhami Akter (Hamburg), Okan Oruk (Hamburg), Süleyman Deveci (Hamburg, Timur Öztürk (Londra) ve Yrd. Doç. Dr. Turgül Tomgüsehan (Kıbrıs).

Edebiyatçılar buluşmasının bundan sonra Hamburg’da her yıl aynı tarihlerde düzenli olarak yapılması konusunda grup kararlı ve ısrarcı. Böylesi bir etkinlik ilk defa gerçekleştirilecek olmasına rağmen hesaplanandan fazla yazarın katılımcı olarak başvurması umut verdi.

Bu yıl ilk buluşma olan ve adına „I. Hamburg Edebiyatçılar Buluşması“ denilen etkinlik, 11 Haziran 2022 tarihinde, cumartesi günü saat 14-18.00 arasında, Haus der Familie, Bei der Schilleroper 15, 22767 Hamburg-Sternschnaze (Hinterhof) adresinde gerçekleştirilecek.

What do you think?

3.8k Points
Upvote Downvote

Pflegende Angehörige können sich an vielen Stellen Hilfe holen

Oya Uslu: Nermin Şenol Kalyoncu’nun Sait Faik’in Son Kuşları