in ,

Buğday fiyatı rekor kırdı

Hindistan’ın buğday ihracatını yasaklamasının ardından küresel alanda buğday fiyatı rekor kırdı

Hindistan’ın buğday ihracatını yasaklamasının ardından küresel alanda buğday fiyatı rekor kırdı

Avrupa Emtia ve Endex Borsasında bir ton buğday 435 eurodan işlem gördü. Birçok gıda ürününün tabanını oluşturan buğday fiyatlarındaki bu yükselişin gıda fiyatlarındaki artışı tetiklemesinden endişe ediliyor.

2021 yılında 110 milyon ton buğday ihraç eden Hindistan’ın büyük miktarda buğday stoğuna sahip olduğu biliniyor. Hindistan hükümeti ihracat yasağına mevcut sıcaklık dalgasının buğday hasadı üzerindeki olumsuz etkilerini gerekçe göstermiş ve iç talebin karşılanmasına öncelik verileceğini açıklamıştı.

Hindistan Ticaret Bakanı B.V.R. Subrahmanyam ise hükümetin özel izni ile ihracata devam edilebileceği mesajı vermişti. Bakan, „Buğdayın kontrolsüz şekilde satılmasın ve sonra da stoklanmasını veya umduğumuz şekilde kullanılmamasını istemiyoruz, yani savunmasız ülkelerin ve savunmasız insanların sıkıntılarını gidermek için…“ dedi.

Ukrayna Savaşı, küresel piyasalarda buğday arzının azalmasına ve fiyatların artmasına yol açtı. Almanya Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre, Ukrayna’daki depolarda bulunan 20 milyon ton tahıl tedarik yollarının ve limanların kapanması nedeniyle ihraç edilemiyor. Bu sene ise normal koşullarda 40 milyon ton buğdayın hasat edilebilecekken savaş nedeniyle birçok bölgede ekim yapılamadığına dikkat çekiliyor.

ANF

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

‚küçük İskender Sempozyumu‘ 28 Mayıs’ta

BÄK-Präsident Reinhardt fordert Alkohol-Werbeverbot