in ,

Hamburg’da “Edebiyatçılar Grubu”nun Etkinliği

Hamburg’da edebiyat konuşuldu

Yazarlar Gülderen Arık, İlhami Akter, Süleyman Deveci, Okan Oruk edebiyat dolu bir gün yaşattılar.

ALMANYALILAR – Geçtiğimiz yılın sonlarında Hamburg’da kurulan “Edebiyatçılar Grubu” önceki gün (Cumartesi) gerçekleştirdikleri bir etkinlikte okurlarıyla buluştular. Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekillerinden Güngör Yılmaz etkinliğe katılarak destek verdi.

Hamburg’un Sternschanze semtindeki “Haus der Familie” adlı kurumun etkinlik salonunda bir araya gelen yazarlar göz dolduran bir etkinliğe imza attılar.

Yazarla yapıtlarından bölümler okuyup katılımcılardan gelen soruları yanıtladılar.

Şair ve Yazar Okan Oruk‘un okuduğu bir şiirle başlayan etkinlikte, Yazar Süleyman Deveci’nin açılış konuşmasında grubun oluşma süreci, nasıl ve ne zaman kurulduğu hakkında katılımcılar bilgilendirildi. Daha sonra Hamburg SPD Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz kısa bir konuşma ile hazırladıkları “Etkinlik Takvimi” hakkında bilgi verip, kültür ve sanata katkı sunmaya her zaman hazır olduğuna değinerek katılımcıları selamladı.

Moderatörlüğünü Süleyman Deveci’nin yaptığı etkinlikte grup üyelerinden Okan Oruk yeni çıkan yapıtı “Hayatın İncileri”nden bir bölüm okudu. Akabinde katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Grup ile geçen yılın kasım ayında gerçekleştirdikleri etkinlikte tanıştığını, bunun kendi yazma serüvenine olumlu katkı sunup uzun yıllardır yazdıklarının artık kitaplaşması gerektiği konusunda emin olmaya başladığını anlattı.

Hamburg Eyalet Meclisi Üyesi SPD Milletvekili Güngör Yılmaz etkinliğe katılarak destek sundu.

Kısa bir aradan sonra bu defa Yazar İlhami Akter “Erdoğan’ın Hakimlerinden Kaçış” adlı otobiyografik eserinden bir bölüm okuduktan sonra katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Yazar sadece bu otobiyografik çalışma ile sanki kazaymış gibi edebiyatla tanışmadığını, uzun yıllardır yazma uğraşısı içerisinde olduğunu yeni çalışmasının bu defa öyküler demeti olduğunu ve yayınevinde çok yakında yayınlanacağı günü beklediğini belirtti.

Verilen arada yazarlar satılan kitaplarını imzalayıp okurlarıyla bol bol sohbet ettiler. Grup hakkında ilgilenenlere bilgiler verdiler.

Uzun aradan sonra Yazar Gülderen Arık yaşanmış bir olaydan yola çıkarak yazdığı romanı “Mavi Işık” adlı eserinden bir bölüm okuduktan sonra izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Romanın yazılma sürecini, karşılaştığı zorluklarını, empati kurmanın önemini, okurlardan gelen olumlu tepkileri anlattı ve onca olumsuzluklar içerisinde umut veren içeriğine değindi.

Üç saat süren etkinliğin son bölümünde Yazar Süleyman Deveci “Öykünün Gücü”nü anlattı ve izleyicilerin sorularını yanıtladı. Deveci öykünün insanın anlatmak istemeyi sevmesiyle bağını kurdu, anlatmanın geçirdiği tarihsel süreçleri, taş devrinde mağaralara çizimler yaparak yansıtan insanın tabletlerden günümüze ara vermeksizin sürekli anlattığını geniş bir perspektiften ele alarak günümüze getirip, göçten altmış yıl sonra göçmenlerle devam etmesine değindi.

Üç saat süren etkinlikten övgüyle söz eden ve zamanının çok çabuk geçtiğine değinen katılımcılar benzer etkinliklerin devamını dilediler. Göz dolduran etkinlikte “Edebiyatçılar Grubu” 11 Haziran’da yine aynı yerde Hamburg ve çevresinde yaşayan yazar ve şairlerin katılımıyla daha kapsamlı bir etkinlik gerçekleştirileceğinin müjdesini verdi.

11.04.2022

What do you think?

10.1k Points
Upvote Downvote

Written by Süleyman Deveci

EU fördert Projekte mit 425 Mio. Euro

Masdaf, TÜYAK 2022’de Yangın Pompası Çözümlerini Tanıttı