in , ,

“Demans teşhisine rağmen 408 gündür tahliye edilmiyor”

Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın kampanyasından basın toplantısı

Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın Kampanya Grubu, ağır hasta tutuklu Aysel Tuğluk nezdinde tüm hasta tutuklulara özgürlük talebiyle basın toplantısında bir araya geldi

Aysel Tuğluk’a özgürlük için binlerce kadın, bugün (22 Nisan) 12.00’de Beyoğlu’nda bulunan Karşı Sanat’ta basın toplantısında bir araya geldi. Aysel Tuğluk için özgürlük ve adalet talebi ile birlikte, son durumuna ilişkin bilgi paylaşımında bulunan konuşmacıların da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Gülsen Yüksel, avukat Elif Taşdöğen, nörolog Dr. Emel Gökmen, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, Aysel Tuğluk için 1000 Kadın Kampanyası’ndan oyuncu Deniz Türkali söz aldı.

Aysel Tuğluk için 1000 Kadın Kampanya Grubu’nun çağrısıyla yapılan etkinlik açılış konuşmasıyla başladı. Sonra sinevizyon gösterimi yapıldı.

Basın açıklamasını okuyan ve Aysel Tuğluk’un yalnız olmadığını vurgulayan Deniz Türkali, “Bir siyasetçi ve hukukçu olan Aysel Tuğluk altı yılı aşkın bir süredir cezaevinde. Cezaevinde tek başına hayatını idame ettirmesinin gün geçtikçe imkansızlaştığı görmezden geliniyor. Siyasi saiklerle devam eden yargı sürecinde ve günlerce süren duruşmalarda, Aysel Tuğluk, SEGBİS salonlarında beklemek zorunda bırakılıyor. Bizimle beraber birçok platformda çağrılar, eylemler ve kampanyalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Sağlıklı yaşam hakkına ve insanca yaşama saygılı Aysel’in dostları, yoldaşları ve binlerce kadınla beraber mücadele sürüyor. Aysel Tuğluk’un yaşadığı ağır hastalığa ilişkin yetkili sağlık kurumlarının hazırladığı ‘cezaevinde kalamaz’ raporlarının dikkate alınmasını, hukuka, insan haklarına uygun bir karar verilmesini, Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılarak tedavi olmasının sağlanmasını, bunun için derhal harekete geçilmesini talep ediyoruz. Bu talepler bugün 54 ülkeden 6 bini aşkın kadının imzasını, çok daha fazla kadının irade beyanını taşıyor. Aysel Tuğluk’a karşı geliştirilen haksız tutum aynı zamanda kadın mücadelesine yönelik tutumun da bir göstergesidir. Kadın mücadelesinin ve barış mücadelesinin bir parçası olan Aysel Tuğluk’a yaşatılanlar, biz kadınların haklarımız ve hayatlarımız için sürdürdüğümüz mücadelenin gerekçelerinden birisidir” dedi.

İlk söz Aysel Tuğluk’un kuzeni Gülsen Yüksel’e verildi. Gülsen Yüksel Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine katılamamasını ve Tuğluk ile telefon görüşmelerini anlattı:

Aysel’in unutkanlıklarını annesini kaybetmesinin, cenazede yaşanan olayın ve
cazaevinde olmasının bunalımıyla olduğunu düşündük. Daha sonra pandemi koşulları da unutkanlığını artırdı. Bir iki ay boyunca hastaneye gidip hastalık kapmasından da korktuk. Şu an yaşıt iki insan gibi konuşamıyoruz. Bir çocuk gibi ve ben de onunla bir çocukla konuşur gibi konuşuyorum. Aysel’i ölümüne beş kala tahliye edeceklerse söylesinler

Avukat Elif Taşdöğen dün (21 Nisan) Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde Tuğluk’u ziyaret ettiğini ve basın toplantısını haber verdiğini Tuğluk’un da mutlu olduğunu paylaşarak konuşmasına başladı. Taşdöğen hukuki süreci ve hastaneye gidip getirilme sürecini anlattı. Pandemiyle beraber ziyaretlerin kısıtlanması ile Tuğluk’un hastalık şikayetlerinin başladığı ancak Adli Tıp Kurumu’na da bir kez götürülen Tuğluk’a alzeimer teşhisi ile birlikte hapishanede kalabilir raporu almasının adil olmadığını anlattı:

İlk başta Tuğluk’a alzheimer teşhisi koyuluyor. Daha sonra 6 aylık bir süreç sonunda Demans teşhisi koyuluyor ve Tuğluk’un yalnız kalamayacağı, temel ihtiyaçlarını yalnız gideremeyeceği raporlanıyor. Tüm bunlara rağmen tahliye edilmiyor. Savcı, sağlık kuruluşlarının verdiği bilgiye ve mahkumun arkadaşlarının ve kurumun verdiği bilgi doğrultusunda infaz durumunu erteleyebilir veya mahkumiyete ara verebilir ama ısrarla dar bir pencereden bakarak karar veriyor

Nörolog doktor Emel Gökmen söz aldı. Muayene etmediği bir hasta hakkında yorum yaptığını belirterek söze başladı. Ailesi ve avukatlarından aldığı bilgiler ışığında yorum yapacağını söyledi. Tıbbi açıdan değerlendirmelerde bulunan Emel Gökmen de benzer şekilde hukuksuzluklarla ağır hasta tutsak Aysel Tuğluk’un halen cezaevinde tutulduğuna dikkat çekti.

İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip de söz aldı. Sonrasında yazar Oya Baydar’ın gönderdiği mesaj okundu. İzleyicilere de söz verildi.

Ardından katılımcılara ve basın emekçilerine teşekkür edilerek etkinlik sonlandırıldı.

Sendika.Org

What do you think?

9.7k Points
Upvote Downvote

Bir seri katilin sıradışı hikâyesi

London X İstanbul Zorlu PSM Meets EFG London Jazz Festival