in ,

STK’lardan dava öncesinde Cumartesi Anneleri’ne destek

Cumartesi Anneleri, 24 Kasım’da hakim karşısına çıkıyor

İstanbul’da 700’üncü buluşmayı gerçekleştirdikleri sırada polis şiddetine maruz kalan ve haklarında dava açılan Cumartesi Anneleri, 24 Kasım'da hakim karşısına çıkıyor.

Aralarında Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, İnsan Hakları Derneği ve Sivil Alan Araştırmaları Derneği’nin de olduğu 18 sivil toplum kuruluşu, yarınki davası öncesinde Cumartesi Anneleri’ne destek mesajı paylaştı.

İstanbul’da 700’üncü buluşmayı gerçekleştirdikleri sırada polis şiddetine maruz kalan ve haklarında dava açılan Cumartesi Anneleri, 24 Kasım’da hakim karşısına çıkıyor.

Dava öncesinde 18 sivil toplum kuruluşundan Cumartesi Anneleri’ne destek açıklaması geldi.

Cumartesi Anneleri’nin 1995 yılından beri zorla kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve adalete erişmek için Galatasaray Meydanı’nda barışçıl şekilde toplandığı hatırlatılan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“25 Ağustos 2018’de 700. buluşma için meydanda barışçıl şekilde toplanan zorla kaybedilenlerin yakınları, insan hakları savunucuları ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu gruba yönelik polis gereksiz ve aşırı güç kullandı. Biber gazına boğulan meydanda onlarca kişi polis tarafından darp edildi, yerlerde sürüklendi ve 47 kişi gözaltına alındı. Galatasaray Meydanı bu tarihten itibaren tüm eylemlere kapatıldı.

26 yıl boyunca Cumartesi Anneleri buluşmalarına katılanların birçoğu baskı, taciz, aşırı güç kullanımı, keyfi gözaltı ve adil olmayan yargılamalara maruz kaldı.  Mayıs 1995’ten beri gerçekleştirilen 869 buluşmada olduğu gibi, 25 Ağustos’taki protestoya katılanlar hem iç hukukun hem de uluslararası insan hakları hukukunun güvencesi altında olan haklarını kullanıyordu.

Hiçbir yasadışı davranışta bulunmayan gruba karşı gereksiz ve aşırı güç kullanan ve en az 12 kişiyi yaralayan polisler hakkında soruşturma açılması için yapılan tüm idari ve hukuki başvurular reddedildi. Bunun yerine yalnızca ifade özgürlüğü ile barışçıl toplanma hakkını kullanan 46 kişi hakkında “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla dava açıldı.

Bu temelsiz dava, Türkiye’deki sivil topluma, insan hakları savunucularına ve muhalif görüşlerini barışçıl biçimde ifade eden kişilere yönelik sürmekte olan baskı ve sindirme amacı taşıyan yargısal tacizin bir örneğidir. Yargılananlar arasında insan hakları savunucuları, gazeteciler ve zorla kaybedilenlerin yakınları yer alıyor. Bu dava, Cumartesi Anneleri’ni ve onların adalet taleplerini destekleyenleri susturma amacı taşımaktadır. Bu nedenle, 24 Kasım 2021 günü saat 10:30’da 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmayı izlemek üzere insan hakları örgütleri temsilcileri Çağlayan Adliyesi’nde olacaktır.

Aşağıda imzası bulunan İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı ve İnsan Hakları Ortak Platformu üyesi örgütler olarak, yargılanan 46 kişinin tamamının beraat ettirilmesi ve ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarının güvence altına alınması çağrımızı yineliyoruz.

Cumartesi Anneleri yalnız değildir. İnsan hakları örgütleri Cumartesi Anneleri’nin yanındadır.“

Açıklamaya imza atan kuruluşlar şöyle:

AĞ-DA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dayanışma Ağı, Civil Rights Defenders, Eşit Haklar için İzleme Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu, Research Institute on Turkey, Sivil Alan Araştırmaları Derneği, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, Türkiye-Almanya Kültür Forumu, Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, Yurttaşlık Derneği

Dava yarın

25 Ağustos 2018’deki 700. eylemde bir araya gelenlere Beyoğlu Kaymakamlığı’nın toplanmalarını yasakladığı bildirilmişti.

Cumartesi Anneleri ile onlara destek vermek için gelenler, eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını belirtince, polis plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etmişti. 46 kişi de darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Cumartesi Anneleri hakkında açılan davanın duruşması yarın sabah saat 10.30’da Çağlayan Adliyesi İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Öte yandan partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu da, CHP’li milletvekillerinden Cumartesi Anneleri duruşmasını takip etmesini istedi.

Rûdaw

Foto: BirGün

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

NABU: Der Schweinswal ist Opfer einer verfehlten Meerespolitik

Die fünfte Liste von Projekten von gemeinsamem Interesse (PIC)