in ,

„Türkiye’nin kaygılarını giderecek bir çözüm üzerinde uzlaşırız“

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık:

“Biz her zaman özerk yönetimin sorunlarını Şam’la çözmelerini istedik. Bu yönlü etkimizi kullanmaya çalıştık”

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Şam yönetimi ile ilişkirini hiç koparmadıklarını belirterek, “Biz her zaman özerk yönetimin sorunlarını Şam’la çözmelerini istedik. Bu yönlü etkimizi kullanmaya çalıştık” dedi.

Arapça yayın yapan Al Nahar gazetesinin sorularını yanıtlayan Cemil Bayık, Türkiye-Irak sınır boylarında SİHA ve savaş uçakları ile düzenlenen bombardımanlarda kayıplar verdirdiklerinin doğru olduğunu söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Nisan 2021’den beri Metina, Zap, Avaşin-Basyan bölgelerinde düzenlediği kara operasyonuna değinen Bayık, “6 aydır Türk ordusu saldırıyor; gerilla da fedaice direniyor. Türkiye sınırına yakın bazı tepeler dışında hiçbir ilerleme sağlamamıştır” dedi.

TSK’nın „kimyasal silah ve zehirli gazlar“ kullandığını savunan Bayık, “Böyle onlarca kimyasal silah saldırısı yapmıştır. Onlarca gerilla bu silahlarla katledilmiştir. Her türlü silah kullanabilirsiniz talimatını Tayyip Erdoğan vermektedir. PKK’yi terör örgütleri listesinde tutan ABD ve Avrupa’nın ses çıkarmayacağını düşünerek bu silahları kullanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Türkiye sınırları içinde 1500’den fazla gerilla gücümüz var”

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eylül ayında Türkiye toprakları içerisinde toplam PKK’li sayısının 200’ün altına düştüğünü açıklamıştı.

Bu konuya değinen Cemil Bayık, “Türk devleti her zaman gerilla sayısını en az 5 kat az söyler. Türkiye sınırları içinde 1500’den fazla gerilla gücümüz vardır. Diğer alanlardaki güçlerimiz de 2500’den fazladır” ifadelerini kullandı.

“HDP ile siyasi amaçlarımız bir birine uzak değil”

HDP’nin ve öncesinde bu siyasi çizgiye yakın partilerin PKK’nin siyasi kolu olarak gösterilmesinin nedeni olduğunu belirten Bayık, HDP’nin siyasi amaçları içerisinde “Kürt halkının özgürlüğü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi” olduğunu ve “bu açıdan yöntemleri farklı olsa da PKK’yle onların siyasi amaçları birbirinden uzak olmadığını” söyledi.

“Rusya ile ilişkilerimiz bazen dolaylı bazen dolaysız olmuştur”

Rojava konusunda da değinen Bayık, “Özerk yönetimin Kürtlere saldırmayan, Kürt halkını reddetmeyen her siyasi güçle ilişki kurması kadar doğal bir şey olamaz. Yine Rusya ile ilişkili olması kadar doğal bir şey olamaz” dedi.

Bayık, “Bizim Rusya ile ilişkilerimiz bazen dolaylı bazen dolaysız olmuştur. Rusya’nın Türkiye ile ilişkilerine göre değişkenlik göstermektedir. Bizim ne Rusya’ya ne de başka bir ülkeye olumsuz yaklaşmamız yoktur” ifadelerini kullandı.

“Bizim PYD ve özerk yönetimle organik ilişkimiz yok” diyen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bayık, “ Ancak PYD ağırlık bir Kürt hareketi olduğu için, özerk yönetim içinde Kürtler de bulunduğu için doğal bir yakınlığımız vardır” diye konuştu.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) komutanlarından bir çoğunun daha önce PKK saflarında yer aldığını belirten Bayık, “Rojava Devrimi gerçekleşince Rojava ve Suriye’de siyasi ve askeri mücadele içinde olmak istediler. Biz de bunu doğal karşıladık” dedi.

“PKK’nin Suriye ilişkisinin bir tarihsel temeli vardır”

PKK ile Şam arasındaki ilişkilere dair bir soruyu yanıtlayan Cemil Bayık, şu ifadeleri kullandı:

“PKK’nin Suriye ilişkisinin bir tarihsel temeli vardır. Yine Filistin halkı ve Arap halkıyla ilişkilerimiz vardır. Biz bunları unutmayız. Hafız Esad ve ailesiyle ilişkilerimiz de yakın ve sıcak olmuştur. Bizim ne Suriye karşıtlığı ne de Esad karşıtlığı yapmamız söz konusu olur. Biz önceleri de ilişkilerimizi Kürtlerin genel çıkarı ve Kürt-Arap kardeşliği üzerinden kurmuştuk. Şimdi de böyle bir ilişki içinde olmak istiyoruz. Rojava’da yaşananlardan dolayı Beşar Esad yönetiminin bize soğuk ve olumsuz yaklaşımları olsa da biz benzer bir yaklaşım içinde olmadık. Onları anlamaya çalıştık. Onların da bizi anlamalarını isteriz.”

“Şam ile ilişkimizi hiç koparmadık; onlar koparmadıkça biz hiçbir zaman koparmayız” diyen Bayık, PKK lideri Abdullah Öcalan ile Esad ailesi arasındaki dostluğa hep değer verdiklerini, Şam’ın kendileri hakkında “olumsuz” bir şey söyleyeyeceğini belirtti.

Cemil Bayık, “Biz her zaman özerk yönetimin sorunlarını Şam’la çözmelerini istedik. Bu yönlü etkimizi kullanmaya çalıştık” diye konuştu.

“KDP, ABD üssünü PKK üzerinde bir baskı gücü olarak kullanır”

ABD’nin Kürdistan Bölgesi’nde büyük bir üs kurduğunu ileri süren Bayık, “Buradaki güçlerle Irak’ın her yerine müdahale edebilir. ABD’nin KDP denetimi alanında askeri üs kurmasının bize yönelik olumsuz etkisi olabilir. KDP, ABD üssünün kendi alanında bulunmasını PKK üzerinde bir baskı gücü olarak kullanır” iddiasında bulundu.

“Suriye’de doğru bulduğumuz çözüm ABD’nin varlığına değil”

Cemil Bayık, “Bizim Suriye’de önerdiğimiz ve doğru bulduğumuz çözüm ABD’nin varlığına değil; Suriye ile özerk yönetimin uzlaşmasına bağlıdır. Özerk yönetimin varlığı, siyasi yaklaşımı ve önerileri Suriye’de tek uzlaşı sağlanacak paydayı ifade etmektedir” dedi.

“Kürt sorununda devlet yada devletçik biçiminde bir çözüm arayışımız yoktur” diyen Bayık, “Biz Türkiye’nin toprak birliği ve siyasi birliği yönündeki kaygıları giderecek bir çözüm üzerinde uzlaşırız. Demokratikleşen bir Türkiye ile uzlaşmamız zor olmaz” yorumunu yaptı.

Rûdaw

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Weihnachtszauber und Silvestergala

Kommission unterstützt 73 Forschungsprojekte zum Europäischen Grünen Deal mit 1 Milliarde Euro