in ,

HDP, Alevi kurumları ile buluştu

“Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu”

HDP, Alevi kurum temsilcileri ile buluştu. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Özgürlük yürüyüşümüzü nasıl birlikte gerçekleştireceğimizi konuşmak istiyoruz" dedi.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu, “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu” kapsamında Alevi kurum temsilcileri ile Ankara Starton Otel’de bir araya geldi.

Buluşmaya eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Halklar ve İnanç Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Zeynel Özen ile önceki dönem Milletvekili Turgut Öker katıldı.

Buluşmaya katılan Alevi kurum temsilcileri ise şu şekilde: Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan ile Genel Sekreter Özgür Kaplan, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt ile Genel Yürütme Kurulu (GYK) üyesi Rıza Tanrıverdi, Demokratik Alevi Derneği Genel Merkez yöneticileri Mustafa Karabudak ve Melahat Teke, Koçgiri Kültür Derneği Başkanı Rıza Karaman, Divriği Kültür Derneği temsilcisi Nurullah Ünsal.

‚BİRLİKTE YÜRÜYELİM‘

Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, “Bugün Adalete, Demokrasiye, Barışa Çağrı Deklarasyonumuzun Türkiye’nin bütün sathında çeşitli kurum, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerle tartışmayı istiyoruz. Bu çerçevede bugün Alevi kurumları ile bir aradayız” dedi.

Eş Genel Başkan Mithat Sancar da, gelen Alevi kurum temsilcilerini selamlayarak söze başladı.

Sancar, “Sizleri dinlemek ve yolu birlikte yürüme imkanını tartışmak için buradayız. Toplantının odağında Deklarasyonumuz var. Deklarasyonumuz tüm toplum kesimlerine müzakere davetidir. Temel sorun ve acil gündemlerin en geniş toplumsal müzakere ile ele alınması gerektiğini söyledik. Deklarasyonumuzdaki eksikleri de tartışacağımız bir programı hayata geçirmeye başladık. Varsa eksik ve yanlışlarımızı sizlerden dinlemek istiyoruz. Bunun ötesinde birlikte demokrasiye, eşit yurttaşlığa, adalete ve özgürlüğe giden yolda yürüyüşümüzü nasıl birlikte gerçekleştireceğimizi konuşmak istiyoruz. Amacımız diyalog ve müzakerenin yerleşmesi ve kurumsallaşmasıdır” diye konuştu.

Sorunların çözümü için mücadele ettiklerini vurgulayan Sancar, “Tekçi otoriter anlayışı bu ülkeden çıkarmak, çoğulcu demokratik bir yönetimi bu ülkeye yerleştirmek istiyoruz. Deklarasyonumuz geniş birlikteliği sağlama çabası ve sağlama çağrısıdır. Alevi toplumunun sorunları yıllardır konuşuluyor. Maalesef bu sorunlar çözülmüyor, derinleştiriliyor. Türkçü-İslamcı bir zihniyetle hem halk kesimleri, hem inanç gruplarına dair asimilasyon politikaları hayata geçiriliyor. Biz bu politikaların son bulması için eşit yurttaşlık temelinde çoğulcu bir anlayışın kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da temel ortak ilkelerde buluşarak gerçekleştirebiliriz. Amacımız Türkiye’nin tüm ezilenleri ile en geniş demokrasi, eşit yurttaşlık ve özgürlük ittifakını oluşturmaktır. Bu ittifakta HDP’nin herhangi bir kitleye yakınlığı yoktur, bütün çağrılarımızda eşdeğerlik esastır” şeklinde konuştu.

ANF

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Welche Mittel gegen Coronaviren wirken

Europäischer Innovationsrat investiert in 11 bahnbrechende Erfindungen aus Deutschland