in ,

Hamburglu edebiyatçıların buluşmasından imza günü çıktı

Hamburglu yazarlar etkinliklerine başlıyorlar

Hamburglu yazarlar düzenli toplantılarına başladılar

ALMANYALILAR – Geçen ay bir araya gelen Hamburglu yazarlardan bir grup edebiyatçı, bu ay yeniden bir araya geldiklerinde önümüzdeki ay hep birlikte bir imza günü etkinliği düzenleme kararı aldılar.

Yazar Süleyman Deveci‘nin çağrısı ile bir süre önce buluşup bir araya gelen grup birkaç hafta süren yer sorma, pandemi yüzünden yer bulamama gibi aldıkları olumsuz yanıtlardan sonra kolları sıvayıp aralarındaki yazarların kendi imkanları ile buldukları yerde 20 Kasım Cumartesi günü, Haus der Familie (Bei der Schilleroper 15 / 22767 Hamburg) adresinde 15-18:00 saatleri arasında bir imza günü gerçekleştirme kararını aldılar.

Süleyman Deveci

İlerleyen döneme dair de hazırlıklar yapan edebiyatçılar, önümüzdeki ayların etkinliklerini de kararlaştırmayı başardılar. Bu sağlam çekirdek yapı ile ilerleyen dönemde kamuoyunun da şahit olacağı nice çok güzel ve verimli etkinlikler gerçekleştireceklerine inandığını belirten Deveci, onca yıldan sonra yer sorununu çözüp düzenli aralıklarla bir araya gelmenin hem katılımcı yazarları zenginleştireceğini, hem de bu buluşmalardan dışarıya yönelik etkinliklerle gelecekte ciddi, bir o kadar da derinlikli bir çekim gücü olacaklarını belirtti.

Gülderen Arık

Yazar Gülderen Arık ise: “Bugün edebiyatçılar grubu olarak yaptığımız yeni toplantıda, önümüzdeki günlerde ve aylarda ne yapabilirizi konuşmak beni çok umutlandırdı. Her biri ayrı değerde olan arkadaşlarımla bir arada olmaktan ve böyle bir oluşumun içinde bulunmaktan mutluluk duydum” dedi.

Oya Pervin Pelit

Sinema, Seslendirme Sanatçısı ve Yazar Oya Pervin Pelit: “Samimi bir toplantı akşamında, ahenkle geleceğe dönük etkinlik takvimi çıkartarak edebiyatın ve türlerinin yaşatılması da minik de olsa bir ivme kazandıracak olmamız sevindiriciydi. Bu anlamda ümidim arttı. Hepsinden önemlisi, kendimi farklılıklarımıza rağmen, renkli bir bütünlük içinde hissettim. Gurbeti yaşanacak hale getiren tüm kalemlerin tükenmez ve parlak olması…“ dileğinde bulundu.

İlhami Akter

Yazar İlhami Akter: “Yazar arkadaşlarla yeni bir toplantı daha gerçekleştirdik. Bu buluşmamızda edebiyat alanında birçok konu dile getirildi. Ayrıca gelecekte yapılacak etkinlikler, çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Buluşmanın en hoşuma giden yanı ise birçok tecrübeli yazar hocaların benim gibi daha edebiyata yeni adım atan birine tepeden bakmadan nazikçe karşılamalarıydı. Bunun yanında tüm katılımcıların dile getirdiği sorunların başında ‚günümüzde artık kitap okumaya ilgi gösterilmediği, duyulmadığı‘ konusu oldu. Düzenli edebiyat etkinlikleriyle bu anlayışın kırılacağı kanısındayım.”

Orhan Çelik

Yazar Orhan Çelik: “Edebiyat üretiminde eserler kazandıran altı yazar arkadaşla oluşturduğumuz yeni edebiyat grubunu eserleriyle Hamburglu edebiyatseverlere tanıtmakla güne başlamak ne güzel! Dahası göçmen olma halinin oluşturduğu özlemin sancılarından oluşan toplumsal belleği eserlerimizle kısmen ifade etme çabamızı paylaşıyor olma umuduyla…” okuru selamladı.

Gülsen Gülbeyaz

Yazar Gülsen Gülbeyaz: “Uzun bir pandemi döneminden sonra bir ‚Edebiyat Kulübü‘ içinde bir araya geldik. ‚Yazmak‘ hepimizin ortak noktası ve bu konu ile ilgili her şeyi konuşmak, tartışmak büyük bir zenginlik. Birbirimizi bilgilendirmek, çalışma masalarımızdan, ürettiklerimizden anlatmak, paylaşmak fikir alışverişi içinde olmak biz ‚Göçmen Yazarlar‘ için çok önemli. Birlikte ‚Edebiyat‘ etkinlikleri düzenleyerek ‚Edebiyatseverler‘ ile buluşmak da hedeflerimiz arasında olacaktır.”

Hamburglu yazarlar kolları sıvadılar

Düzenlenecek etkinliğin duyurusu yarın öbür gün kamu oyu ile paylaşılacak.

29.10.2021

What do you think?

10.1k Points
Upvote Downvote

Written by Süleyman Deveci

NABU an Ampelkoalition: Umweltschädliche Subventionen konsequent abbauen

Neuerscheinungen für die Weihnachtspost 2021