in ,

Yazar Burhan Sönmez, PEN International‘ın yeni başkanı oldu

PEN International

Son dönem Türkiye edebiyatının önemli isimlerinden Burhan Sönmez, PEN International'in başkanlığına seçildi.

PEN International‘ın yeni başkanı Burhan Sönmez oldu.

Sönmez, PEN’in Twitter hesabından paylaşılan açıklamasında, PEN üyelerine teşekkür ederek, „Bu onur ve sorumluluk benim asil organizasyonumuzun başkanlığı görevini yerine getirirken aklımda ve kalbimde tutacağım“ dedi.

“I thank my fellow PEN members for entrusting me with PEN’s future – an honour and a responsibility that I recognise and will keep in my mind and heart as I fill the role of President of our noble organisation.” Burhan Sönmez’s acceptance speech as new PEN International President pic.twitter.com/wPzrI7ohke — PEN International (@pen_int) September 24, 2021

Sönmez’in başkan seçildiği kongrede diğer adaylar Gioconda Belli ve Ben Okri idi.

Sönmez, Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi’ydi.

BURHAN SÖNMEZ KİMDİR?

1965’te Haymana’da dünyaya gelen Burhan Sönmez, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Uzun yıllar İngiltere’de yaşayan Sönmez’in ilk romanı Kuzey, 2009 yılında yayımlandı. İkinci romanı Masumlar 2011’de çıktı. İstanbul İstanbul 2015’te ve Labirent 2018’de yayımlandı. Son romanı Taş ve Gölge 2021’de okurlarla buluştu.

Sönmez, 2017 yılında New York’ta verilen Vaclav Havel Ödülü’nü, 2018 yılında ise Londra’da verilen EBRD Edebiyat Ödülü’nü aldı. Masumlar ile 2011 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Aynı zamanda İzmir Saint Josef Ödülü’nü aldı.

Bir Dersim Hikâyesi (Metis, 2012), Bana Adını Söyle (YKY, 2014) ve Gezi (Almanca, Binooki, 2014) adlı öykü derlemelerine öyküleriyle katılan Burhan Sönmez, Bursa Yazın ve Sanat Derneği tarafından verilen 2015 yılı Öykü Onur Ödülü’nün de sahibi oldu.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf’ın da (TAKSAV) kurucuları arasında yer alan Sönmez’in romanları 40’tan fazla ülkede yayımlanıyor.

BirGün

What do you think?

9.6k Points
Upvote Downvote

Bundesregierung beschließt Ausstieg aus Palmöl für die Kraftstoffproduktion

DEUTZ tritt eFuel Alliance bei