in , ,

„Dedeler, Hakk’a yürüyen canların erkanlarını Alevi ritüeline uygun yapmalı“

Güzel Şah Dede

Ağuçan Ocağı evlatlarından Güzel Şah Dede

Hakk’a uğurlama erkanlarına ilişkin konuşan Ağuçan Ocağı evlatlarından Güzel Şah Dede, Alevi kurumlarının öncülüğünde yazılan erkannamenin Hakk’a uğurlama erkanlarında dikkate alınması gerektiğini ifade ederek, bağlamanın da inancın her alanında var olduğunu belirtti.

Bazı cemevlerinde Hakk’a uğurlama erkanlarında Alevi inancının aksine Sünni-Şii inancına göre uygulamalar devam ediyor.

Ağuçan Ocağı evlatlarından Güzel Şah Dede de, Hakk’a uğurlama erkanlarında yaşanan bu duruma karşı PİRHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

 “HAKKA YÜRÜME ERKANLARINDA  ALEVİ RİTÜELLERİNE GÖRE HİZMET YÜRÜTÜLMELİDİR”

Güzel Şah Dede, Alevi kurumlarının öncülüğünde oluşturulan erkannameler çıkarıldığını hatırlatarak, “Birçok bölgeye de dağıtıldı. Bütün dedeler ve biz de kabul ettik, olması gereken de budur” dedi.

Hakk’a yürüyenlerin gülbenglerle uğurlanması gerektiğinin altını çizen Güzel Şah Dede, şunları söyledi:

“Artık  dedelerimiz Arapçadan vazgeçmeli ve kurumlarımızın yayınlamış olduğu  erkannameleri okumalı. Arapça duayla Hakk’a yürüme erkanları bazı bölgelerde hala devam ediyor, hatta camiden hoca getirip hocanın okuduğu dualarla cenazelerimiz kaldırılıyor ama bu doğru değil. Dedelerimizin derhal Hakk’a yürüme erkannamesini eline alıp okumalılar. Ezberleyemiyorlarsa yazıyı koysunlar önlerine yazıdan okusunlar. Bunda bir sakınca yok. Kendi ritüellerimize göre Hakk’a yürüyen canlarımızın kaldırmak daha doğrudur ve bu erkannameye  uymaları gerekiyor.”

Dede Şah: Dedeler, Hakk’a yürüyen canların erkanlarını Alevi ritüeline uygun yapmalı

“HAKKA YÜRÜME ERKANLARINDA NEFES OKUMAK, BAĞLAMA ÇALMAK İBADETİMİZİN PARÇASIDIR”

“Gülbeng okuyoruz, cem yapıyoruz bir ibadet yapıyoruz. Cemlerde de telli kuranımız bağlama hayatımızın ve ibadetlerimizin içerisinde” diyen Güzel Şah Dede, “Tabii ki canlarımız bunu günümüze uygun, günümüze yakışır bir şekilde çağın gerektiği gibi yapmalı. İbadette çaldığımız bağlamanın Hakk’a yürüme erkanlarında çalınabileceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Bildungsinitiativen für nachhaltige Entwicklung ausgezeichnet

Europäisches Jahr der Schiene