in ,

Suların kesik olduğu Antep Cezaevi’nde şeker ve tuz verilmiyor

Antep L Tipi Kapalı Cezaevi

ŞEKER, LİMON VE TUZ VERİLMİYOR

Antep L Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan Sevinç Selçuk, sularının iki haftadır kesik olduğunu, şeker, tuz ve limon gibi ihtiyaçlarının verilmediğini aktardı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit ve yaşanan hak ihlallerinin sonlandırılması amacıyla cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi, 48’inci grupla 253’üncü gününde devam ediyor. Tutukluların talepleri karşılanmazken, hak ihlalleri ise katlandı. 18 Temmuz 2020’de “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanarak Antep L Tipi Kapalı Cezaevi’nde konulan Sevinç Selçuk, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, sularının iki haftadır kesik olduğunu, açlık grevindeki tutukluların şeker, tuz ve limon gibi ihtiyaçlarının verilmediğini aktardı.

Anne Müzeyen Selçuk, kızının tutuklandıktan sonra götürüldüğü cezaevinde çıplak aramaya maruz kaldığını belirterek, hak ihlallerinin 20 gün boyunca tek kişilik hücrede tutulması ve bir aylık görüş yasağıyla sürdüğünü söyledi.

ŞEKER, LİMON VE TUZ VERİLMİYOR

Kızının tutuklu olduğu süre boyunca açık görüş gerçekleştirmediklerini ifade eden anne Selçuk, “Ya telefon ya da kapalı görüşte görüşebiliyoruz. Yaptığım son görüşmede, bana iki haftadır suların kesik olduğunu, su kesintisinden kaynaklı ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını söyledi. Kızım ve beraberindekiler, şu an açlık grevinde. Kızım şeker, tuz ve limon gibi ihtiyaçlarının verilmediğini aktardı. Bunları keyfi olarak vermiyorlar. İçme suyunu da satın aldıklarını söyledi” diye anlattı.

‘BOĞAZIMDAN YEMEK GEÇMİYOR’

Açlık grevindeki tutukluların taleplerinin karşılanması gerektiğini söyleyen Selçuk, “En azından açlık grevindeyken onları rahat bıraksınlar. Kızım ve beraberindekiler taleplerinde haklılar. Ben çocuğumun zarar görmesini istemiyorum. Kızım açlık grevinde ve ben her yemeğe oturduğumda, yemek boğazımdan geçmiyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu iddialara ilişkin aradığımız cezaevi yetkilileri, iddiaları reddederek, konu hakkında bilgi vermedi.

MA / Barış Polat

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Kommission legt Empfehlungen für inklusive Primar- und Sekundarschulbildung vor

Meksika Cumhurbaşkanı’ndan ABD’li silah üreticilerine tepki