in , ,

Sezgin Baran Korkmaz’ın ‚pis işlerini‘ „Yeşil“ adıyla bilinen Mahmut Yıldırım’ın sağ kolu takip ediyor

Yeşil’in sağ kolu olduğu iddia edilen Esenlik konuştu

Sezgin Baran Korkmaz'ın eski ortağı Bereket Öner'in iddiasına göre, Yeşil’in sağ kolu olarak bilinen Bedirhan Esenlik, "pis işlerine" bakıyor.

Ülkücü mafya lideri Sedat Peker’in iddialarıyla yeniden gündeme gelen SBK Holding dosyasında ilginç ilişkilere her gün bir yenisi ekleniyor. Bu kez kamuoyunda “Yeşil” olarak tanınan Mahmut Yıldırım’la uzun yıllar çalışmış olan Bedirhan Esenlik ile Sezgin Baran Korkmaz’ın birlikte çalışmaları gündemde.

Sezgin Baran Korkmaz’ın eski iş ortağı Bereket Öner’in iddiasına göre Yeşil’in sağ kolu olarak bilinen Bedirhan Esenlik, Korkmaz’ın “pis işlerine” bakıyor.

Öner, Korkmaz’ın “Yeşil” kod adıyla bilinen Mahmut Yıldırım’ın sağ kolu Bedirhan Esenlik ile çalıştığını iddia etti. Cumhuriyet’ten Miyase İlknur’un haberine göre, Sezgin Baran Korkmaz’ın eski ortağı Bereket Öner’in silahlı saldırıya uğraması olayından eski ortağını sorumlu tuttuğu, polis ifadesinde azmettirici olarak verdiği diğer isim Bedirhan Esenlik’ti. Yeşil’le JİTEM adına çalıştığı dönemdeki adıyla Zakir Selvi.

ÖNER’DEN BEDİRHAN ESENLİK AÇIKLAMASI

Karapara aklama suçlamasıyla hakkında dava açılan Sezgin Baran Korkmaz aleyhinde ifade verdiği için tehdit aldığını ve sonrasında da vurulduğunu belirten Bereket Öner ifadesinde Bedirhan Esenlik için şunları söylüyordu:

“Sezgin Baran Korkmaz’ın suçtan kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklama konusuyla alakalı verdiğim ifadeden dolayı beni vuran şahsın bu şahıslar tarafından, yani Sezgin Baran Korkmaz ve Bedirhan Esenlik tarafından yönlendirildiğini düşünüyorum. Bedirhan Esenlik, 0532 222… numaralı hattı kullanır. Şahıs, Sezgin Baran Korkmaz’ın adliye ve Emniyet’teki işlerini takip eder. Ayrıca dışarıdaki pis işlerini takip eder.”

2004’te mahkeme kararıyla Zakir Selvi olan adını Bedirhan Esenlik olarak değiştirmesine rağmen yine kriminal suçlarla anıldı. Musa Anter cinayeti ile Akın Birdal’ın uğradığı saldırıda da adı geçen Esenlik, Yeşil’le birlikte patron Mehmet Emin Değer’den tehditle haraç almakla suçlanmıştı. İsmini değiştirip İstanbul’a yerleşen Esenlik, piyasanın en ünlü tefecileri arasına girdi. İşadamı Jefi Kamhi’ye bir çırpıda 3.4 milyon dolar verecek kadar zenginleşmişti.

Jefi Kamhi, eşiyle yüzde 50’şer payla sahip olduğu Yeniköy’deki villasını aldığı borca karşılık Esenlik adına ipotek ettirdi. İşleri kötüye giden Kamhi, borcu taahhüt ettiği zamanda ödeyemedi. Esenlik tarafından tehdit edildi. Kendisine ait bir işyerini satarak borcu ödedi. Ancak ipotek kaldırılmadı. İpoteğin kaldırılması için dava açan Jefi Kamhi’nin eşi Yasemin Kamhi, “Yüzde 50’sine sahip olduğum villanın tapu kayıtları üzerine ‘aile şerhi’ konulsun, haksız borçtan dolayı konulan ipotek kaldırılsın. Taşınmazın üçüncü kişilere satışının önlenmesi amacıyla ‘ihtiyati tedbir’ konulsun” talebinde bulundu. Mahkeme, Kamhi’nin yerinde bulduğu tedbir istemini kabul etti. Ancak Esenlik’in yaptığı itiraz sonrası Yargıtay, villanın yüzde 50 hissesinin icradan satışının önünü açtı. İhaleye ne hikmetse sadece iki kişi katıldı: Esenlik ve Kamhi. Düzenlenen ihalede Kamhi’nin avukatı teklif vermedi. Tek teklif Esenlik’in avukatından geldi. Villanın yüzde 50 hissesi 4 milyon 770 bin liraya Esenlik’in oldu.

‘MATKAP’TA CEZA ALDI

Esenlik, kamuoyunda “Matkap Operasyonu” olarak bilinen haraç ve tehditle tahsilat yapan organize suç örgütüre yönelik operasyonda gözaltına alındı. Kendilerini “JİTEM” ve “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın elemanı olarak tanıtıp iş insanlarından tehditle para istemek, bazı kişilerin gayrimenkullerine el koymak, silahla çek-senet tahsilatı yapmak ve ihalelere girerek rakiplerini korkutmakla suçlanan çetenin üyesi olarak Bedirhan Esenlik, bu suçlardan dolayı ceza aldı.

Bursa Emniyet Müdürü Reşat Altay, Bursa Büyükşehir Belediye ve Bursaspor Kulüp Başkanı Erdoğan Bilenser’e yönelik saldırının azmettiricisi olduğu iddiasıyla da gözaltına alınan Esenlik, İzmir’de Konak Belediye Başkanı CHP’li Hakan Tartan ile eşi Aynur Tartan’ı tehdit etmekten de yargılandı.

“Hanım Ağa” lakaplı Güniz Akkuş ile de adı anılan Bedirhan Esenlik’e, tefecilik iddiları üzerine 2011’de takip başlatan polis 20 Ocak 2012’de operasyon düzenlemişti. İddiaya göre Esenlik’ten tehditler alan Güniz Akkuş Almanya’ya kaçmıştı. Akkuş’u Münih’te öldürmeyi planladığı öne sürülen Bedirhan Esenlik ve adamlarına yönelik düzenlenen operasyonda 4 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Yeşil’in sağ kolu olduğu iddia edilen Esenlik konuştu: Siyasi cinayetler, özel uçak ve lüks oteller

Sezgin Baran Korkmaz’ın pis işlerini yaptığı ve Mahmut Yıldırım’ın (Yeşil) sağ kolu olduğu iddia edilen Bedirhan Esinlik iddialar hakkında açıklamalarda bulundu.

SBK Holding’in karapara akladığına yönelik soruşturmasında, Sezgin Baran Korkmaz’ı suçlayan ifadesi nedeniyle tehditlere maruz kaldığını iddia eden Bereket Öner, 29 Nisan 2021 günü Ataşehir’de silahlı saldırıya uğradı. Öner, saldırının Korkmaz ve Bedirhan Esenlik tarafından organize edildiği iddiasında bulundu.

SBK Holding’e açılan kara para aklaması davası sanıklarından Bereket Öner’in silahlı saldırıya uğraması nedeniyle verdiği ifadede azmettirici olarak Sezgin Baran Korkmaz’la birlikte adını verdiği Bedirhan Esenlik, Korkmaz’la 2014 yılından beri görüşmediğini, kendisini tanıdığında varlıklı bir insan olmadığını söyledi. Öner’in iddialarını “deli saçması” olarak nitelendiren Esenlik, “Tetikçiler para karşılığında iş yapar. Benim gibi Rolls Royce’a binen, özel uçak sahibi, onlarca şirketi olan birinin tetikçilikten kazanacağı 100 ya da 200 milyon paraya tennezzül etmesi akla mantığı aykırıdır” diye konuştu.

Miyase İlknur’un Cumhuriyet’te yer alan ahberine göre, Korkmaz’ı tanıdığında Şişli’de bir ofisi olan ve araba kiralama işiyle uğraşan biri olduğunu belirten Esenlik, SBK Holding döneminde ilişkisinin kesildiğini ifade ederek, adının bu işe neden karıştırıldığı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Söylemez çetesi ile bunların bir anlaşmazlığı oldu. Davalık oldular. Bu adam Yakup Süt ile Söylemez kardeşleri birbirine düşürmüş. Bu nedenle Söylemezlerle birlikte gözaltına alınmışlar. Söylemezler benim hemşehrim. Abileri Dr. Sena Söylemez’i çok severim ve yakın dostumdur. O nedenle bana husumet besliyor olabilir.”

‘İfademi değiştirmeyince beni vurdurdu’ diyen Sezgin Baran Korkmaz’ın ortağı Bereket Öner’in ifadesinden yeni detaylar ortaya çıktı.

“SAĞ KOLU DEĞİLİM”

Kamuoyunda Yeşil diye tanınan Mahmut Yıldırım’ın sağ kolu değil arkadaşı olduğunu ve Musa Anter davasında sanık değil, tanık olduğunu açıklayan Esenlik, Mehmet Emin Değer’den haraç istenmesi olayından da sanık olarak yargılandığını, ancak beraat ettiğini, Matkap Operasyonu’nun ise ‘FETÖ’nün kumpas davalarından biri olduğunu belirterek kendisine yönelik diğer suçlamalara da şu yanıtı verdi:

“Akın Birdal’ın vurulması olayına adımın karışması Cengiz Ersever’in adımı karıştırmasından dolayıdır. O davadan da hakkımda hiçbir ceza verilmiş değil. Bereket Öner’in vurulması işine adımın bulaşması akla ziyan bir durum. Ben Sezgin Baran’ı tanıdığımda önemsiz bir kişiydi. Akrabalarımın arabalarını kiralardı. Paraca da iyi durumda değildi. Hatta hava atmak için benim arabamı bir seferinde alıp iş görüşmesine gitmişti. Benim onun adına tetikçilik yapmam için onun vereceği paraya ihtiyacımın olması lazım. Ritz Carltoon’da ikamet eden, Rolls Royce arabası ve özel uçağı olan, onlarca şirketi bulunan benim gibi birinin Sezgin Baran Korkmaz’ın vereceği paraya ihtiyacı yok. Onun da polis ve adliyedeki işlerini takip ettirmek için bana ihtiyacı yok. Sezgin’in Ankara’da poliste, yargıda, basında ve siyasette çok etkili arkadaşları var. Onun işlerini takip eden biri bakan yardımcısı olmuş. Bana niye ihtiyaç duysun ki?..”

Mal varlığının kaynağı ile ilgili Esenlik, dedelerinin seyyid olması nedeniyle Osmanlı döneminde 7 köyün ailesine bağışlandığını, aileden kalan varlıkları ile kuyumculuk, çeşitli sektörlerde Yalova, İstanbul ve Bursa’da şirketleri olduğunu, Cavit Çağlar’la Olay TV’de ortaklığı bulunduğunu belirterek Cefi Kamhi villasını alması konusunda da “Cefi benim iyi arkadaşımdır. Benim ofisimden çıkmazdı. Borcuna karşılık bir miktarını almıştım ve geri kalanını da icradan aldım” dedi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisine Bereket Öner aracılığıyla Pattek marka gibi pahalı saatler hediye ettiğini iddiasına da “Bu, kesinlikle yalan. Nerede ne zaman verilmişse bu ortaya çıkar. Kaldığım rezidansın kamera kayıtlarından geriye gidilerek bakılır” diye konuştu.

Gazete Manifesto

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Weltflüchtlingstag 2021 am 20. Juni

EU-Kommission zieht Lehren aus der Coronavirus-Pandemie