in , ,

Peşmerge komutanı: Peşmergeler havadan vuruldu

Irak ve Güney Kürdistan heyeti Metina’da incelemede bulundu

Peşmerge Bakanlığı komutanlarından Qadir Xoranî

Peşmerge Bakanlığı komutanlarından Qadir Xoranî, Metina’daki saldırının gerilla izi taşımadığını belirterek, saldırının ya F-16 ya da insansız hava aracı ile gerçekleştiğini kaydetti.

5 Haziran günü KDP’li güçleri taşıyan onlarca araçlık bir konvoy, Türk devletinin işgal saldırılarında bulunduğu ve çatışmaların yaşandığı Metina’da gerilla noktalarına ilerlemek isteyince şiddetli bir patlama yaşandı.

5 KDP’linin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin bir açıklama yapan HPG, zırhlı aracın imha edilmesine yol açabilecek herhangi bir silahın gerilla güçleri tarafından kullanılmadığını belirtti.

HPG, “Bu araçtaki patlamanın nasıl gerçekleştiği araştırılmaya muhtaç bir konudur. Biz HPG olarak ya ortak bir heyetin ya da bağımsız bir heyetin bu olayı araştırıp netleştirmesini gerekli görüyoruz” dedi.

Uzmanlara göre hedef alınan zırhlı aracın görüntüleri de saldırının havadan yapıldığına işaret ediyor.

Bu yönlü bir açıklama da Peşmerge Bakanlığı bünyesinde komutanlık görevini yürüten Qadir Xoranî’den geldi. RojNews’in haberine göre uzun zamandır komutanlık yapan Qadir Xoranî, Facebook sayfasında bir paylaşımda bulundu.

Aynı zamanda askeri alanda uzmanlığı olan Xoranî, patlamayı üç madde halinde şöyle değerlendirdi:

„-Ben kendim de zırhlı araçlara bindim. Söz konusu zırhlı araç çok sağlam ve güçlüdür.

-Araçta gerilla mermilerine ait hiçbir iz yok. Füze ile yapılmış olsa, aracın dört bir yanına isabet etmiş olmalı ya da en azından tekerleri parçalanmış olmalıydı.

Yaralı peşmergelerin ifadelerine göre çatışma yaşanmadı.  Yaralı peşmergeler, araca havadan saldırı olduğunu belirtiyorlar.  Fotoğraflardan da aracın ya F-16 uçağı ya da insansız hava aracı ile bombalandığı anlaşılıyor.“

F-16 VE SİHA’SI OLAN TERÖRİST BİR GÜÇ YAPTI

Qadir Xoranî, isim vermeden F-16 veya SİHA sahibi olan “terörist bir gücün” saldırıyı gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Qadir Xoranî şunları ekliyor:

“Bana göre bu terörist olay, ya F-16 ya da insansız hava aracı ile, terörist bir güç tarafından Kürdistan peşmergesine karşı gerçekleştirildi. Bunun arkasında siyasi bir amaç var. Bu saldırı planlıdır ve amacı Kürtler karşı savaşı yoğunlaştırma ve Kürdistan bölgesini yok etmeyi amaçlıyor.”

Irak ve Güney Kürdistan heyeti Metina’da incelemede bulundu

Metina’ya giden parlamenterler heyeti bölgenin ciddi zarar gördüğünü belirterek, operasyonun durdurulması çağrısı yaptı.

Türk ordusunun Güney Kürdistan’a yönelik düzenlediği işgal saldırıları ve 5 Haziran günü KDP, peşmergelerini taşıyan zırhlı aracın vurulmasının ardından HPG’yi sorumlu tutmuştu. HPG ise yaptığı açıklamada, iddiaları yalanlayarak, olayın bağımsız bir heyet tarafından araştırılmasını istedi.

HPG’nin açıklamasının ardından Irak merkezi hükümeti ve Güney Kürdistan hükümetinden parlamenterlerin yer aldığı bir heyet, Metîna’daki köyleri ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Heyette, Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı ve 7 parlamenter ile Güney Kürdistan Parlamentosu Peşmerge, İçişleri, Güvenlik, Tarım, Çevre ve Sağlık komisyonları 12 parlamenter yer aldı.

Heyet, bölgede yaptığı incelemeler ve görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu. Heyet adına açıklama yapan Güney Kürdistan Parlamenteri ve Peşmerge İşleri Komisyonu Başkanı Reving Hirorî, Duhok Valisi ile Zaho ilçesi ile Derkar ve Batîfa bölgelerinde kanaat önderleri, muhtarlar ve halkla görüşme gerçekleştirdiklerini, ardından Amediye’de Keste, Hitor ve Çelka köylerini ziyaret ettiklerini, burada halkla görüştüklerini, daha sonra Kanîmasî Kasabası Müdürü Serbest Sabri ve muhtarlarla bir araya geldiklerini aktardı.

Türk ordusununişgal saldırıları sonucu bölgede birçok köyün boşaltıldığını belirten Hirorî, “İnsanlar evlerini bırakarak kaçmak zorunda kalmış, bağ, bahçeleri ve meyve ağaçları yanmış, zarar görmüş. Gerçekten de savaş ve çatışmalar nedeniyle Kürdistan coğrafyası büyük bir zarar görmüş. Bu bölgedeki Kürt insanlarının psikolojisi yaşananlardan ötürü olumsuz etkilenmiştir” dedi.

“Savaş sadece yıkım getirdi” diyen Hirorî, çözüm için diyaloga işaret etti.

Türk ordusunun Güney Kürdistan’da askeri üs inşa etmesine ilişkin Hirorî, “Irak ve Kürdistan Bölgesi güvenlik güçlerinin dışında bir askeri gücün bu bölgedeki varlığını doğru bulmuyoruz. Bu heyette yer alan her bir arkadaşım gibi ben de bölge halkının huzuru için barış istiyoruz. İnsanlarımız kendi köyünde, kendi evinde huzur içinde yaşamak istiyor. İnanıyorum ki Kürdistan’daki tüm taraflar da bu görüşü savunuyor. Herkes savaşı suç olarak görüyor ve protesto ediyor” şeklinde konuştu.

Hirorî, heyetin bölgedeki inceleme ve görüşmelerine dair hazırlayacakları raporu, Güney Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak merkezi hükümetine sunacağını söyledi.

YNK Eşbaşkanı Lahor Şêx Cengî: Kürt iç savaşına dahil olmayacağız

YNK askeri komutanlarıyla yaptığı bir toplantıda konuşan YNK Eşbaşkanı Lahor Şêx Cengî “Hiçbir şekilde Kürt iç savaşına dahil olmayacağız” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Eşbaşkanı Lahor Şêx Cengi, Qelaçulan’da Peşmerge Genel Komutanlığı ile bir toplantı yaptı.

Toplantıda Başûrê Kurdistan’daki güvenlik durumunu değerlendiren Şêx Cengî, Kürt halkının birbirine kırdırtılmaya çalışıldığını söyledi ve Başûrê Kurdistan’ın güvenliğini bozmaya çalışanları kınadı.

Şêx Cengi, hiçbir şekilde Kürt kanının Kürt eliyle dökülmesinin bir tarafı olmayacağının altını çizdi.

ANF

What do you think?

5.5k Points
Upvote Downvote

Şair Ali Şeker: Bahar Usar ve Ela

„In Dresden beginnt heute eine neue Ära der Mikroelektronik“