in , ,

İbrahim Kaypakkaya Hamburg’da Unutulmadı

Hamburg „Gezi Parkı“nda 18 Mayıs Anması

Gezi Parkı'nda Kaypakkaya rüzgarı esti

ALMANYALILAR – 68 kuşağı önderlerinden İbrahim Kaypakkaya bu yıl Hamburg’da göçmenlerin „Gezi Parkı“ dedikleri liman semtinde yer alan Park Fiction’da, Cumartesi günü yoldaşları, sevenleri, devrimci demokrat çevreden duyarlı insanların katılımıyla gerçekleştirilen bir etkinlikle anıldı. Etkinliği Hamburg Partizan ve Sınıf Teorisi okurları organize etti, Demokratik Güç Birliği de destekledi.

Etkinlik programı doyurucuydu

18 Mayıs 1973 tarihinde Diyarbakır’da ağır işkencelerle katledilen İbrahim Kaypakkaya’yı anma etkinliği saygı duruşu ile başladı. Müzik gruplarının sundukları parçalarla ve okunan şiirlerle, Kaypakkaya katledilişinin 48. yılında binlerce kilometre uzakta da olunsa, genç kuşakların kalbinde hala diri ve unutulmaz bir yere sahip olduğunun ispatı gibiydi. Kötü hava koşullarına rağmen müzisyenler Grup Cemre, Grup Candeniz ve Berivan Demir ile Mavi Düşler Şiir Grubu coşku, umut, direnç ve kararlılık sergileyen programlar sundular.

Kötü hava koşullarına rağmen katılım yoğundu

Anma etkinliğinde Sınıf Teorisi, Partizan ve Demokratik Güç Birliği temsilcileri Kaypakkaya’nın hayatı, görüşleri, katledilişi, onun siyasi fikirleri ve günümüzdeki anlamı, yeri ve önemi konusunda kapsamlı değerlendirmeleri içeren konuşmalar yaptılar. Bazı konuşmacıların Kaypakkaya’dan bahsederken heyecanlı ifadeleri, coşkun ve duygulu anlatımları öfke, kızgınlık ve mücadeleci tablolar çiziyordu.

Pankartlar mücadelenin tanığı gibiydiler

Bu arada Hamburg Eyalet Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Metin Kaya’da günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştirdi. Kapalı, yağmurlu ve rüzgarlı havaya rağmen 200’e yakın Kaypakkaya’yı unutmak, unutturmak istemeyen insanların bir araya geldikleri etkinlik kapanış konuşmasıyla sona erdi.

What do you think?

9.9k Points
Upvote Downvote

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Corona-Lockerungen zu Pfingsten