in ,

Hamburg’da diploma sınavlarında çifte skandal

Resmi okul kurumundan yanlış sorular, yetmezmiş gibi düzeltildikten sonra da yine yanlış sorular

Skandala kızan öğrenciler şikayet dilekçesi ile imza toplamaya başladılar.

ALMANYALILAR – Hamburg’da lise bitirme sınavlarının bir bölümü olan „Biyoloji“ dersi ile ilgili sınavların tam ortasında soruları sorma şeklinin yanlışlığının farkına varıldı. Hamburg okul kurumu sınavlar sürerken düzeltilmiş yeni soruları gönderdi. Ama soruların soruluş şekli yine yanlıştı. Skandala kızan öğrenciler şikayet dilekçesi ile imza toplamaya başladılar. Lise bitirme sınavları Hamburg’da merkezi olarak yapılıp bütün okullarda aynı sorular soruluyor.

Öğrencilerin, notlarının bu sınava uygun şekilde değerlendirilmesi için başlattıkları imza kampanyasının adresi:

https://www.openpetition.de/petition/online/notenanpassung-biologie-abitur-2021-hamburg

Bu skandal karşısında okul kurumu öğrencilerin bu gelişmeden olumsuz şekilde etkilenmemelerini istediklerini, böylesi bir hatanın nasıl gerçekleştiğinin incelendiğini, hızlı bir şekilde sınava katılan öğrencilerin çıkarlarını zedelemeyen bir çözüm konusunda arayış içerisinde olduklarını, okulların sınava katılan öğrencileri bilgilendireceklerini açıkladı.

Sınava katılan öğrencilere göre kalıtım, evrim, çevre ile ilgili soruların bazılarında yanlışlıklar söz konusuydu. Bu ve benzer yanlışlıkların 5,5 saat sonra farkına varıldı. Neyse ki bu yanlışların farkına zamanında varıldı. Okul kurumu düzeltilmiş soruları yeniden gönderdi. Gel gör ki daha önce sorulardaki ödevler çözümlere uymaz iken, bu defa güya düzeltilen sorularda çözümler ödevlere uymadı. Okul kurumu bazı soruları yeniden değiştirmek zorunda kaldı.

Hem suçlu hem de güçlü misali okul kurumu skandal suçunu hafifletip öğrencilere şirin gözükmek istercesine sınava katılanlara iki seçenek sunarak, ya sınav süresini yarım saat daha uzatma önerisinde bulundu, ya da bu ay ki kısa tatilden sonra yeniden sınava katılma önerisinde bulundu.

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Mercedes-Benz 300 SLR „722“ erinnert in Goodwood

“Anons”