in , , , ,

Hamburg’da 1 Mayıs coşkusu

Yasaklar 1 Mayıs coşkusunu engelleyemedi

Hamburg'da 1 Mayıs

ALMANYALILAR – Bilindiği üzere Enfeksiyondan Koruma Yasası’ndaki yeni düzenlemelerden sonra toplu halde 200 kişiden fazla insanın katıldığı etkinlikler yasak. Geleneksel kavga günü 1 Mayıs’a bu anlamda yine Corona gölgesi düştü denilirse yanlış olmayacaktır. Yasayı bu biçimiyle olduğu gibi kabul etmek istemeyen siyasi çevreler Hamburg çapında, farklı semtlerde olmak üzere onlarca miting şeklinde etkinlik başvurularında bulundular. Resmi makamlar kabul edilen 26 başvurudan, 6 da yürüyüşten bahsediyorlar.

Katılımcılar hijyenik kurallara uydular
Bayraklar ve flamaların çeşitliliği göze batıyordu.

Bu satırların yazıldığı sırada Sternschanze semtinde yasağı dinlemeyip bir araya gelen katılımcıların sayısı 400’e ulaştığında polis gösteriye müdahale etti. Gözaltına almaların yaşandığı gelen haberler arasında. Hamburg’un Schlump semtinde de izinsiz gösteri yapmak isteyen 70 kişilik bir grubun durdurulup, yüzleri kapalı göstericilerden bazılarının gözaltına alındıkları bildirildi.

Kalabalık ilerleyen saatlerde Balık Pazarı’nı doldurdular
Polisler etkinliği uzaktan izlediler.

Aylardır “Aykırı Düşünenler -Querdenker” oluşumunun Almanya çapında pandemi sürecinde alınan tedbir ve yasakları binlerce insanın bir araya gelerek kutlanmasına göz yuman resmi kurumlar, tam da bu dönemde 1 Mayıs’ı yasaklamaları, düzenlenen etkinliklerde ortak tepkilere maruz kaldılar.

Sanatçılar ve müzisyenler de etkinlikte yer aldılar.
Pankartlar 1 Mayıs’a ait ifadelerle süslüydüler.

Pandemi sürecinde işçi ve emekçilerin yaşadıkları zor ve ağır hayat koşullarının gittikçe daha da arttığına değinilen konuşmalarda, türedi milyarderlere, salgının yükünün sadece ezilen işçilerin üzerine yıkılmak istenmesine, sürekli işçilerin ve ezilenlerin aleyhine çıkartılan ve salgınla mücadele adı altında yürürlüğe konulmak istenen her türden hak gasplarına göz yumulamayacağı şeklinde tepkiler dile getirildi.

Altona’daki etkinlikte de kalabalık göz doldurdu.
1 Mayıs’ın anlam ve önemine dair bir başka pankart.

Hamburg’un Balık Pazarı ve Altona semtlerinde gerçekleştirilen 1 Mayıs etkinliklerine Türkiyeli göçmen sivil toplum örgütleri, siyasi yapıların taraftarları, Alman devrimci demokratik çevreleri, yürürlükte olan hijyenik kurallara uyarak katılıp, dile getirilen protestolara ve talep edilen isteklere destek sundular.

Konuşmacılar yasaklamalara ateş püskürdüler.
1 Mayıs pankartı altında olmak

1 Mayıs 2021

What do you think?

5.9k Points
Upvote Downvote

Written by Süleyman Deveci

Nomadland

HFV ehrt Ehrenamtlerin des Jahres 2020