in , , ,

Cehalet ile bilginin savaşı

Makale

"Cehalet bizden önce de vardı, bizden sonra da olacak. "

Hayatı tek bir cümle ile anlat, tarif et deseler, bu başlığı kullanırım. Başka ne anlamı var, olabilir diye sormak manasız. Cahil ile bilgenin tanımı, genel görüntüsü bakılan yerden farklılık taşır. Kime göre, neye göre denir, sorulur, sorgulanır. Kemaliste göre Kürdün de, Müslümanın da, solcunun da hepsi cahili cüheyla takımıdır. İslamcıya göre ise hepsi cahildir, gözlerine perde inmiş, karanlığın nefesi olmuşlardır. Kürtlere göre de hepsi bunların cahil ve çağ dışı kalmışlardır. Solcular için de aynı şeyleri düşündüklerini söyleyebiliriz. Yani onlar da diğerlerini geri ve ilkel bulurlar.

Avrupalılara göre Doğulular topyekün cahildirler, eğer öyle olmasalar geri kalmazlardı, ekonomik olarak kendilerine bağımlı olmazlardı, diye düşünürler. Zaten herkes Avrupa Birliği’ne girmek için uğraşı duruyor, cehaletlerinin bir diğer kanıtı da bu, derler. Algıdaki çeşitlilik haddinden fazla şaşırtıcı. Oysa evrensel değerler ve doğrular tek. Onun keyfi tanımı, birden çok adı, içeriği, tarifi yok. Kuzey Amerikalılara göre ise Avrupa’da dahil kendi ülke sınırları dışında olan ve kalan herkes yukarıdaki aynı sıfatlamaya dahil.

Dünyada milyarlarca okumamış insan var. Okumuş ama yarım akıllı olan var. Okuduklarını anlamaktan aciz insan toplulukları var. İnsanın hepsinin okuması, hepsinin bilgiye ulaşması internet ortamına rağmen olanaksız görünüyor. Buna engel olan yine kendisi. Önünü tıkayan, engelleyen, bırakmayan yine bizzat kendisi, çevresi, kafası. Ebeveynler mutlu çocuk yetiştirmek istemiyorlar. Başarılı olsun, zengin olsun diye evlat yetiştiriyorlar. Okullar çocuklar bilgiye nasıl ulaşılır, kim hangi mesleği neden seçmelidiri öğretmekten aciz bir tempo ile zamanını nasıl dolduracağını bilemeyen memur zihniyetli öğretmenler fabrikası. Duvar filmindeki gibi makinelerin öğüteceği potansiyel insanlar yetiştiriyorlar.

Eğitim kurumları düşünen öğrenci, insan, topluma yararlı bireyler yetiştirmek yerine kendisine nasıl zarar verebilecek kaygısını aşamayan hasta ruhlu insanlar yetiştiren fabrikalar gibi işletiliyor. Kâr getirmeyen hastaneler de, okullar da, işletmeler de batıyor, satılıyor, el değiştiriyor. Bilgi bu sıralar en kârlı yatırım. Hükümetler kendi dar bakış açılarıyla ve çıkarları için ellerindeki bilgileri kendi halkları ile paylaşmak yerine daha kolay yönetilsinler diye, bilerek vatandaşlarını geri bırakmakta kararlı politikaları yürürlüğe sokacak kurum ve kuruluşlar kuruyor ve destekliyorlar. Sonuç cahillerin daha da zor yönetildiği çıkıyor.

Cehalet bizden önce de vardı, bizden sonra da olacak. Ona karşı mücadele edenler, savaşanlar, emek verenler de olacak. İnsan kaç bin yıldır yazıyor, devraldığı aydınlık meşalesini devretmek için uğraşıp duruyor. Nelerle donanıyor, neler çekiyor, onca zorluğa, zulme katlanıyor. Yine de kavgasından vazgeçmiyor. Bilginin cehalete karşı verdiği mücadeleyi soyut, görülmez, anlaşılmaz zannedenler cehaletin altın taçını kafalarına çoktan yerleştirmişlerdir farkında bile değildirler. Bunlar görünen köye kılavuzsuz dahi gitmek istemezler. Çünkü en haklısı kendisini, kendisinin fikirleri olduğunu zannetmekten bir an dahi vazgeçmezler.

Bilgi ile cehaletin kavgası sanıldığından da zor, tam da bu yüzden gönüllü bir kavga bu. Kimse kimseye bu görevi üstlen demiyor. Ne kadar barışçıl, pasifist ve hümanist gibi gözükse de insan kanı oluk oluk akıyor. Yaşlı, çocuk, kadın, hayvani bitki, toprak bu kavgada ilk telef edilen kurbanlar olmaktan öteye gidemiyorlar. Bilgilenme süreci sanıldığından da karmaşık ve değişik evreleri bağrında taşıyor. İnsan önce kendisi ihya olup aydınlanıyor, arınıyor. Bir noktaya geliyor bilgisi kabını aşıyor, taşıyor. Farkına bile varmadan çevresine yaymaya başlıyor. Dünyanın kurulu düzeni bu. İnsan cephesini de, yönünü de kendisi seçiyor. Kim cahil, kim bilgili yine buna, bunlara geride bıraktıklarımız karar veriyor, verdiriyor.

28.03.2021

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

Written by Süleyman Deveci

Mercedes-Benz Trucks, die Vion Food Group, Schmitz Cargobull und Betterflow präsentieren hocheffizienten Sattelzug

Kommission stärkt Transparenz- und Genehmigungspflicht für Ausfuhren von COVID-19-Impfstoffen