in

İKTİDARLAR VE KOLTUKLARI

„Üniversite gençliği aptal değildir her şeyin farkındadır. Umutları çalınmıştır.“

Üniversite gençliği aptal değildir
Foto: ANF

İktidarları sarsan nedenlere bakıldığında ekonomik, sosyal, kültürel nedenlerdir. Yönetim biçimine de bakmamız gerekiyor. Tarihte hangi imparatorluğa bakarsanız bakın, halkın, halklarının ayaklanmaları vardır.

Halk, halklar aptal değildir. Şatolarında, saraylarında görkemli yaşamları sürerken, halktan alınan vergiler, Bunlar ağırlıklı tarlalardaki mahsullerden oluşmaktadır. Askeri gücünü de halka karşı şiddet uygulamalarıyla kullandığından halkta ister istemez homurdanmalar başlar. Bu sürece gelinmesi hemen olmaz. Zaman dilimlerinin çok öncesinden başlar.

Ülkemizde her iktidar döneminde, koalisyon hükümetlerinde, askeri darbelerde öğrenciler potansiyel suçlu olarak görüldü. AKP ve MHP ortaklığında hedef yine öğrencilerdi. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri durduk yere niçin yürüsünler? Akademisyenleri, hocaları iş olsun diye mi alakası olmayan rektör diye atanan Melih Bulu’yu protesto etsinler? Kayyum HDP belediyeleriyle başladı. Bugünde tek adamın emriyle Boğaziçi Üniversitesine tepeden inme alakası olmayan kendi yandaşını getirdi.

TC devletinde ne olup bittiğini bilen yığınlar var. Birde susmayanlar var. Öğrencilerden konu açıldığına göre; üniversiteyi bitiren gençler kapı kapı iş aramaktadır. Adı torpildir. Diploma oldu helvacı kâğıdı. Sayısız öğrenci kendi mesleğini yapamamaktadır. Asgari ücretle köle gibi çalıştırmaya yönlendiriliyorlar. Birde bu diplomalıların işsizler ordusu var.

Baba ve anne çocuklarını okutabilme adına bankalardan kredi alarak borçlanıyorlar. Çocukları üniversiteyi bitirse ne yazar? Umutlara karabulutlu iki ayaklılar müdahale etmiştir.
İktidarda saltanat kayığında bulunanların çocukları asiller grubuna girdikleri için, diplomaya gerek yoktur. İş kapıları, ihaleler, gemicikler derken her kapı sonuna kadar açıktır. İşsizlik ve geçim derdi onların kapısına uğramaz.

Üniversite gençliği aptal değildir her şeyin farkındadır. Umutları çalınmıştır.

Öğrencileri, akademisyenleri, hocaları hakları için mücadele ediyorlar. Ülke genelinde duyarlı insanlar destekleme eylemi yaptı. Polis her zamanki gibi şiddet gücünü iktidardan alarak öğrencilere, halka karşı kullandı.

Uygulamalar faşizmdir.

Öğrenciler ve akademisyenler özerk, bilimsel üniversiteden yanadırlar. Rektörde üniversite içinden seçilmelidir. Öğrenciler terörist değildir; onurumuzdur.

Veröffentlicht am 04.02.2021

What do you think?

10k Points
Upvote Downvote

DÜŞTEN GERÇEĞE

BENİM ADIM GAZETECİ

BENİM ADIM GAZETECİ